Muzeum Ziemi Złotowskiej w „Galerii za Winklem” zorganizowało bardzo ciekawą wystawę poświęconą historii kolejnictwa, pt. „Pociąg do pociągu”. Wystawę otworzyła pani dyrektor Kamila Krzanik-Dworanowska, a wśród gości byli m.in. senator Adam Szejnfeld i poseł Henryk Szopiński.
- Mało jest takich dziedzin, które znakomicie łączą w sobie przeszłość i przyszłość. Na pewno do tej grupy zaliczyć można kolejnictwo. Koto bowiem nie jeździł kiedykolwiek pociągiem? Prywatnie, służbowo, zawodowo, czy turystycznie?… Chyba nie ma takiej osoby, a do tego obecnie coraz więcej ludzi wraca do korzystania z tej formy przemieszczania się oraz przewozu towarów. Dzisiaj mamy zatem na świecie, ale powoli i u nas, renesans kolejnictwa, także dlatego, że działa w tym przypadku nie tylko sentyment, potrzeby gospodarcze, czy ekonomia, ale też wyzwania naszych czasów, mianowicie konieczność ochrony środowiska i czystego klimatu. Te cele stają się zatem wspaniałym mianownikiem łączącym historię i tradycję z nowoczesnością – mówił podczas otwarcia wystawy, pt. „Pociąg do pociągu – kolej na Krajnie” senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
Podczas otwarcia wystawy można było dowiedzieć się bardzo ciekawych historii z przeszłości kolei i dworca w Złotowie, na przykład, że przez złotowski dworzec przejeżdżał słynny pociąg Nord Express jadący z Paryża do Sankt Petersburga. Co ciekawe, na miejscowej stacji kolejowej wysiadał swojego czasu Paul von Hindeburg – prezydent Niemiec, a co ważniejsze przejeżdżał tędy również i Ignacy Jan Paderewski w czasie, kiedy był premierem Polski.
Złotowska wystawa zaprezentowała zwiedzającym bardzo ciekawe eksponaty, nie tylko ze zbiorów miejscowego Muzeum, ale też użyczone w tym celu przez okoliczne placówki, w tym z Piły. Są tam zgromadzone i zaprezentowane także zbiory prywatne. Ciekawostką wśród nich są pamiątki związane ze słynnym Blues Expressem wypożyczone przez posła Henryka Szopińskiego, twórcę i organizatora Blues Expressu.
No, ale najważniejsze to prezentacja artefaktów kolejnictwa takich jak np. stare lampy, dźwignie i przekładnie, modele maszyn parowych, torów i pociągów, Są też znaczki pocztowe, widokówki oraz stara literatura i prasa na temat kolejnictwa. Na wystawie obejrzeć można również stare plany dworców, obrazy, grafiki i ryciny, w tym przepiękną „Kolonię” Teresy Jakubowskiej, światowej sławy graficzki.
Polecamy!
https://www.facebook.com/muzeumzlotow
Dominika Kobiołka
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com