Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Superprodukcja i megaprodukcja

Redaktor admin on 16 Styczeń, 2010 dostępny w Bez kategorii, Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

img_8015

Walka z biurokracją i działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości nie jest łatwe w naszym kraju, mam jednak nadzieję, że ostatnie tygodnie będą początkiem dobrej passy. Jestem bowiem bardzo zadowolony, gdyż ruszyły prace nad moimi dwoma bardzo ważnymi projektami. Już dzisiaj żartobliwie, ale i przyjaźnie mówi się o nich „Superprodukcja” – chodzi o ustawę o świadczeniu usług oraz „Megaprodukcja” – chodzi o ustawę o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców. Oba projekty należą do „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” – mówił w rozmowie z redaktorem Krzysztofem Turowskim poseł Adam Szejnfeld. Wywiad dla TV Biznes miał miejsce w dniu 15 stycznia br.

Rafał Kus
Asystent posła Adama Szejnfelda

****

1. Ustawa o świadczeniu usług.
Implementuje do polskiego systemu prawa dyrektywę o świadczeniu usług na rynku wewnętrznym, ale jednocześnie wprowadza szereg bardzo ważnych rozwiązań zwiększających wolność gospodarczą w Polsce. Projekt ustawy zawiera m.in. rewolucyjną propozycję nowej instytucji prawa, tzw. dorozumianą zgodę. Oznacza ona, że jeśli organ administracji publicznej nie wyda rozstrzygnięcia w określonym terminie, to będzie się rozumiało, iż wyraził zgodę na złożony wniosek przez przedsiębiorcę. Nowa ustawa wprowadza także tzw. Pojedyncze Punkty Kontaktowe (PPK), dzięki którym polski lub zagraniczny przedsiębiorca w Polsce będzie mógł wszystkie swoje sprawy załatwić w jednym miejscu.

2. „Wielkie sprzątanie”, czyli ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. W grudniu 2009 roku projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych. Prace nad nią trwały ponad półtora roku i polegały na kompleksowym przeglądzie polskiego prawa, w trakcie którego przeanalizowano 205 ustaw decydując się na nowelizację 108 spośród nich. Jej efekty powinny być w sposób pozytywny odczuwane przez ok. 1 milion przedsiębiorców oraz ok. 5 milionów obywateli, którzy nie są przedsiębiorcami, a oszczędności beneficjentów ustawy liczone są na kwotę ok. 140 milionów zł rocznie. Ustawa ma na celu m.in.:

• zmniejszyć ilość zezwoleń, pozwoleń i licencji,
• zastąpić tzw. kulturę zaświadczeń na kulturę oświadczeń,
• wprowadzić przepisy ułatwiające prowadzenie handlu w Polsce,
• wprowadzić przepisy ułatwiające przekształcanie statusu prawnego firm, np. z osoby fizycznej lub spółdzielni w spółkę prawa handlowego,
• wprowadzić przepisy polepszające i rozszerzające działalność „jednego okienka”,
• wprowadzić leasing konsumencki,
• ułatwić wynajem mieszkań,
• zwiększyć oszczędności poprzez zmniejszenie lub likwidację wielu opłat administracyjnych,
• włączenie niektórych wydatków w katalog kosztów, np. składki na PFRON,
• wzmocnić działalność sądów arbitrażowych,
• zmniejszyć zakres i obciążenia karami przedsiębiorców.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)