Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld w interesie konsumentów

Redaktor admin on 15 Czerwiec, 2011 dostępny w Bez kategorii. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, w dniu 13 czerwca br. wystosował zapytanie poselskie do Ministra Infrastruktury, w sprawie zagwarantowania uczciwej konkurencji, a przede wszystkim ochrony konsumentów w zakresie wolności w wyborze korzystania z odbioru programów telewizyjnych. W piśmie został poruszony istotny z punktu widzenia konsumentów problem związany z  dostępem do odbioru darmowych programów telewizyjnych w większości wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w których nie instaluje się anten zbiorczych do odbioru sygnału telewizyjnego. Skutkuje to tym, że ich mieszkańcy często skazani są na korzystanie z oferty jedynego operatora telewizji, który akurat obsługuje dany budynek lub zmuszeni są do samodzielnego i kosztownego montażu odbiornika telewizji cyfrowej.

Poseł Szejnfeld w swym zapytaniu pisze: efektem tego stanu rzeczy jest: po pierwsze ograniczenie wolnej konkurencji na rynku, po drugie ograniczenie praw konsumentów oraz po trzecie szpecenie budynków i ulic miast w Polsce. W związku z wejściem w życie ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej do końca lipca 2013 roku, problem ten może się pogłębić, wskutek zaprzestania nadawania bezpłatnych programów telewizyjnych w sygnale analogowym. Może to doprowadzić do sytuacji gdzie obywatele chcąc odbierać programy ogólnodostępne jak kanały publicznej Telewizji Polskiej, albo  Polsatu, czy TVN oraz innych bezpłatnych dotąd programów, będą musieli korzystać z usług jedynego w danym budynku operatora telewizji. Może to doprowadzić do sytuacji, gdzie osoby będące w trudnej sytuacji materialnej mogą zostać pozbawione dostępu do programów telewizyjnych, pisze w swoim zapytaniu poseł Adam Szejnfeld.

Poruszony przez posła Adama Szejnfelda problem dotyka w naszym kraju wiele osób, co w 2013 roku może się jeszcze nasilić. Obecna i przyszła sytuacja, o ile przepisy się nie zmienią, prowadzi prosto do braku konkurencji na obszarze osiedla, czy pojedynczego bloku, co może skutkować w wielu przypadkach praktykami monopolowymi. Wiele osób, rodzin, zamieszkujących wielorodzinne budynki mieszkaniowe, a będących w trudnej sytuacji materialnej, może zostać pozbawionych dostępu do odbioru sygnału telewizyjnego. Poseł pyta, czy problem nie byłby rozwiązany poprzez uwzględnienie w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 poz. 690 z późn.zm.), wymogu instalowania w budynkach wielorodzinnych instalacji do zbiorowego odbioru programów telewizyjnych drogą radiodyfuzji, w tym naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)