W dniach 20-21 czerwca w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki odbył się Kongres Kobiet Polskich pod hasłem “Kobiety dla Polski, Polska dla kobiet”. Dwudniowy Kongres stanowił społeczne przedsięwzięcie zorganizowane m.in. przez byłą Pierwszą Damę, prezes Fundacji Porozumienie Bez Barier – Jolantę Kwaśniewską, Henrykę Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, etyka, filozofa, publicystkę – Magdalena Środę. Warto przypomnieć, iż wcześniej, w dniu 3 czerwca br. w Ministerstwie Gospodarki odbyła się podobna konferencja pod tytułem „Unia jest kobietą” organizowana przez Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki oraz Barbarę Bielecką-Malinowską, prezes Europejskiej Unii Kobiet.
W trakcie spotkania Panie z całej Polski (około 3 000 przedstawicielek różnych profesji m.in. kultury, polityki, biznesu) zastanawiały się, jak zmieniło się życie kobiet po 1989 roku. Panie na własnych przykładach pokazały, w jaki sposób, bez względu na płeć, można osiągnąć sukces.
Uczestniczki kongresu analizowały skutki transformacji pod kątem zmian, jakie dotknęły kobiety. Podczas kongresu przeprowadzone zostały panele dyskusyjne: „Godzenie kariery naukowej z rolą rodzicielską”, „Szanse i bariery, godzenie kariery naukowej z rolą rodzicielską”, „Przemoc wobec kobiet – mobbing i molestowanie w miejscu pracy”, „Kobiety i związki zawodowe – kobieta w walce o prawa pracownicze”, „Kobiety w biznesie”.
Dyskusja dotycząca „Wizerunku kobiet w mediach i kulturze masowej” stanowiła jeden z wiodących tematów. Podczas spotkania zostały także sformułowane postulaty na przyszłość. Zgromadzono ich ponad 100 w tym m. in.:
o utworzenie niezależnego, wybieralnego przez sejm, urzędu Rzeczniczki do spraw Kobiet i Równości;
o dokonanie zmian ustawowych sprzyjających zwiększeniu aktywności zawodowej kobiet (np. obowiązkowe urlopy dla ojców dzieci);
o skuteczne przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu seksualnemu w miejscach pracy poprzez popularyzację praw pracowniczych kobiet oraz wzmacnianie postaw asertywnych wśród kobiet;
o zorganizowanie szkoleń i doskonalenie umiejętności dziewcząt i kobiet, w szczególności kształtowanie cech przywódczych i podnoszenie poczucia własnej wartości i zachęcenia kobiet i dziewcząt do zajmowania stanowisk związanych z podejmowaniem decyzji;
o zapewnienie dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej (psychiatrycznej) dla ofiar przemocy seksualnej;
o propagowanie wśród kobiet zdrowego stylu życia.
Postanowiono, że Kongres będzie nadal funkcjonował w postaci Biura Kongresu Kobiet. Wszystkie postulaty, które zostały zebrane na spotkaniu zostaną zgromadzone i sukcesywnie aktualizowane na stronie internetowej Kongresu http://www.kongreskobiet.pl/.
Na ww. stronie internetowej znajduje się również badanie „Kobiety 2009”, które zrealizowane zostało w dniach od 2 do 7 czerwca 2009 roku na reprezentatywnej, losowej próbie 1000 kobiet od 18 roku życia.
Konferencja, jaka odbywała się 3 czerwca w sali „Pod kopułą” w Ministerstwie Gospodarki przewidywała cztery panele prowadzone parami przez mężczyznę i kobietę. W skład panelistów wchodzili mężczyźni i kobiety, także na sali obradowali mężczyźni i kobiety. To była jedna z widocznych różnic pomiędzy obu inicjatywami. Równość bowiem, to bycie obok siebie i razem ze sobą, a nie osobno – powiedział Adam Szejnfeld, wiceminister Gospodarki.