To muzeum, to dowód wspaniałej pasji i oddania, to obraz wielkiej miłości do Budzynia, Wielkopolski i Polski. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Dziękuję, gratuluję i podziwiam – te słowa senator Adam Szejnfeld skierował do Państwa Hanny Danielewicz i Jana Danielewicza, pomysłodawców i opiekunów wspaniałego muzeum – Izby Historii Ziemi Budzyńskiej. Senatorowi Szejnfeldowi w zwiedzaniu Izby towarzyszył Mirosław Juraszek, starosta powiatu chodzieskiego.
Hanna Danielewicz wraz z mężem od ponad 40 lat zbiera pamiątki i artefakty po dawnych mieszkańcach swojego miasta i regionu. Izba Historii Ziemi Budzyńskiej mieści się w historycznym budynku szkolnym z 1904 roku. W odremontowanym obiekcie znajdują się liczne eksponaty, takie jak na przykład wiekowe meble, które poddano renowacji i rekonstrukcji. Co bardzo ważne, wszystkie aranżacje, gabloty i pozostałe konstrukcje tworzone są własnymi siłami i własną kreatywnością pomysłodawczyni muzeum oraz jej męża.
We wnętrzu budynku muzeum znajdują się liczne sale ekspozycyjne takie jak na przykład: salon tradycji z dokumentacją historyczną mieszkańców, bogaty dział archeologiczny, sala etnograficzna z rekonstrukcją dawnej kuchni i zagrody chłopskiej, sypialnia, a także klasa lekcyjna sprzed 100 lat. Jest także salonik porcelany z Fabryki Chodzieskiej, który stanowi bogaty zbiór także i wspomnień. W muzeum stworzona została również izba wojskowa, jak również sala poświęcona ginącym zawodom rzemieślniczym. Parter muzeum wypełnia natomiast przepiękna biało niebieska kuchnia z okresu XIX/XX wieku oraz salon konferencyjny, w którym odbywają się spotkania, prelekcje czy pokazy filmów.
Robiąc coś dla innych realizuję siebie, by ocalić od zapomnienia ślady naszego istnienia – podkreśla Pani Hanna Danielewicz, wspaniale wraz ze swoim mężem zaangażowana w utrwalanie przeszłości dla następnych pokoleń.
****
Izba Ziemi Budzyńskiej działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu, przy ulicy Dworcowej 16. Uroczyście została otwarta w dniu 4 stycznia 2023r. Niezależnie od swojej funkcji, muzeum stało się również planem filmowym do nakręcenia dokumentu pt.: „Płomień wolności – budzyńska epopeja”, który to także powstał za sprawa pani kustosz Hanny Danielewicz. Przeciekawym motywem przewodnim wystroju Izby są okna z różnych zabudowań: młyna, gorzelni, kościoła, zabudowań gospodarczych i rzemieślniczych, a także domów mieszkalnych. W muzeum swoją siedzibę mają również Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Erhardt M17”, a na dziedzińcu nieruchomości rośnie wspaniały, okazały dąb – pomnik przyrody – o nazwie „Dąb Powstaniec” poświęcony pamięci bohaterów Powstania styczniowego 1863- 1864 oraz Powstania Wielkopolskiego 1918- 1919.
Kamila Łańska
Dyrektor Biura Senatorskiego
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności
Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542
Portale i media społecznościowe:
www.tiktok.com/@szejnfeld