W Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego ruszyły prace nad nową Strategią Jednolitego Rynku Komisji Europejskiej. Poseł Szejnfeld w sposób zdecydowany sprzeciwił się postulatom ujednolicenia podatków na wspólnym rynku, krytycznie komentując także propozycje stworzenia nowych regulacji dla gospodarki współdzielenia się.
- W podejściu do gospodarki współdzielenia konieczna jest zasadnicza ostrożność tak, aby z jednej strony zachować uczciwe warunki konkurencji wszystkich podmiotów na wolnym rynku, a z drugiej strony nie doprowadzić do ograniczenia czy nawet likwidacji współkonsumpcji – uważa poseł Adam Szejnfeld, który przestrzega przed konsekwencjami zbyt rygorystycznej regulacji nowych modeli biznesowych, które stają się coraz bardziej popularne w Europie ale także i w Polsce.
Gospodarka współdzielenia (ang. sharing economy) polega na łączeniu osób za pomocą platform internetowych w celu realizacji danej usługi lub też korzystania z określonych dóbr. Do najpopularniejszych platform należą te umożliwiające m.in. bezpośredni wynajem miejsc noclegowych, współużytkowanie samochodów, bezpośrednie finansowanie równego rodzaju projektów, w tym inwestycji, rekrutację pracowników przez Internet, czy streaming filmów i muzyki.
- Trzeba się zdecydować, albo chcemy gospodarki współdzielenie się i wtedy nie wolno jej obkładać takimi samymi regulacjami, jak „normalną” działalność gospodarczą, bowiem ona powstała i istnieje tylko dlatego, że nie jest poddana sztywnym rygoryzmom obwiązujących przepisów, albo nie chcemy tej nowej formy dzielenia się majątkiem, kapitałem, czy usługami i wtedy trzeba ją zakazać – odniósł się poseł Szejnfeld do postulatów stworzenia nowych regulacji w stosunku do współkonsumpcji.
Pospieszne bowiem lub nieodpowiednie działania regulujące gospodarkę współdzielenia mogą ją po prostu zabić. Potrzebna jest refleksja nad tymi, w jaki sposób zapewnić, aby przepisy przyjmowane przez Unię Europejską i poszczególne państwa członkowskie nie ograniczały w nieuzasadniony sposób rozwoju gospodarki dzielenia się, ponieważ daje ona szansą na tworzenie nowych stosunków pracy sposobów zarobkowania bez prowadzenia w zasadzie sformalizowanej działalności gospodarczej – zaznacza poseł Adam Szejnfeld .
Poseł Szejnfeld oceniając propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące Strategii Jednolitego Rynku, odniósł się również do zapisów dotyczących relacji urząd – obywatel, które pojawiają się w dokumentach przyjmowanych przez instytucje Unii Europejskiej: – Dobrze, że w omawianym przez nas dokumencie położony został nacisk na wysoką kulturę przestrzegania i egzekwowania obowiązującego prawa. Te zapisy dotyczą jednak przede wszystkim naszych oczekiwań wobec obywateli. Dlatego ważne jest, aby w szczególny sposób podkreślić obiektywizm w dokonywaniu interpretacji prawa przez organy państw członkowskich, co ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju działalności gospodarczej w Unii – uważa eurodeputowany z Wielkopolski.
Poseł Szejnfeld skrytykował jednocześnie projekt wezwania Komisji Europejskiej przez Komisję Rynku Wewnętrznego do przygotowania oceny możliwości ujednolicenia podatków, a przynajmniej podatku VAT na rynku wewnętrznym: Takie rozwiązanie to utopia, a przynajmniej plan niosący za sobą więcej ryzyk niż szans. Nie możemy się na to zgodzić, bo jednolity podatek VAT w ramach Unii Europejskiej zabije konkurencyjność na wspólnym rynku. Czy tego właśnie chcemy? – retorycznie pytał eurodeputowany Szejnfeld podczas debaty na posiedzeniu Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów w Brukseli, jednoznacznie sprzeciwiając się takim postulatom.
***
Komisja Europejska 28 października 2015 r. przedstawiła komunikat pt. “W sprawie usprawnienia Jednolitego Rynku: więcej możliwości dla obywateli i przedsiębiorstw“, który został przekazany m.in. Parlamentowi Europejskiemu. Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego rozpoczęła prace nad oceną propozycji zawartych w komunikacie i przygotowuje obecnie własne sprawozdanie ws. Strategii Jednolitego Rynku.
Więcej informacji na temat priorytetów Komisji Europejskiej w odniesieniu do wspólnego rynku można znaleźć na stronie:
http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-5910_pl.htm
Mateusz Grzelczyk
Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg