Dyskusje o sprawach ważnych dla Zjednoczonej Europy toczą się nie tylko w Warszawie, w Brukseli, czy innych stolicach państw członkowskich Unii Europejskiej, ale także w mniejszych miastach i miasteczkach. Okazją do rozmów w Dopiewie o przyszłości Starego Kontynentu stała się konferencja „Razem w Europie”, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin, Saint Brice en Coglès we Francji, Dőberitz w Niemczech, Szaternik na Litwie. Zaproszenie otrzymał także europoseł Adam Szejnfeld.
- Jeden w głównych problemów Zjednoczonej Europy ma charakter czysto wewnętrzny. Pokazuje on, że destrukcyjne działania nie muszą być spektakularne i łatwo dostrzegalne, zwłaszcza jeśli zachodzą długo. Takim „samobójstwem na raty” Unii Europejskiej jest według mnie nasilająca się polityka „humanizacji” społeczeństwa i „socjalizacji” gospodarki. Skutkiem tego mamy dzisiaj w Unii przeregulowaną gospodarkę, osłabienie ambicji klasy średniej oraz wzrost postaw roszczeniowych - uważa poseł Szejnfeld.
- Do tego państwa członkowskie uzależnione są od zagranicznych dostawców źródeł energii, rozwój i konkurencja skrępowane są restrykcyjną polityką klimatyczną, szwankuje także wspólny rynek. Jednocześnie następuje radykalne przesuniecie punktu ciężkości prowadzonej polityki z kryteriów ekonomicznych na kryteria socjalne. Z tego powodu powstaje asymetria między prawami i obowiązkami podmiotów na rynku, w tym na rynku pracy. To wszystko powoduje obniżenie konkurencyjności gospodarki europejskiej wobec reszty świata - dodał eurodeputowany.
Ważnym wątkiem wystąpienia posła Szejnfelda były również działania, jakie Europa musi podjąć na rzecz utrzymania bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego i militarnego. Jedyną drogą, według posła Szejnfelda, jest pogłębiona integracja i wspólna odpowiedzialność wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
- Odrębne państwa narodowe, prędzej, czy później, zaczną ze sobą konkurować nie tylko, jak kiedyś, o granice, ale przede wszystkim o wpływy. Beczka prochu uzupełniona zostałaby wtedy o lont. Kto i kiedy mógłby go podpalić jest już sprawą wtórną. Woja w Europie bowiem byłaby końcem świata, jaki znają 3 ostatnie pokolenia, a może i w ogóle końcem świata.
Europoseł podsumował swoje wystąpienie apelem o zaangażowanie i solidarność Europejczyków w sytuacji tak licznych zagrożeń - Unia znalazła się więc „na zakręcie” i tylko od mądrości polityków z jednej strony i racjonalnych postaw społeczeństw z drugiej strony, zależy, czy w tej dramatycznej sytuacji wypadniemy „na wirażu”, na którym się znaleźliśmy i staniem “nad przepaścią”, czy też uratujemy Europejczyków, w tym i Polaków, od katastrofy.
***
Konferencja „Razem w Europie”, zorganizowana w ramach Dni Dopiewa, odbyła się 17 czerwca 2016 r w Centrum Rehabilitacyjno – Kulturalnym w Konarzewie (gm. Dopiewo) pod patronatem prof. Tadeusza Wallasa, Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W trakcie konferencji o korzyściach płynących z członkostwa w UE mówili m.in. Adrian Napierała, wójt Gminy Dopiewo, Louis Dubreil, mer Saint Brice en Coglès (Francja), Jürgen Hemberger – burmistrz Dallgow – Döberitz (Niemcy) oraz Wiesław Starikowicz – starosta Szaternik (Litwa). Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przybliżająca gminy partnerskie uczestniczące w spotkaniu oraz przedstawiająca wybrane projekty zrealizowane z udziałem funduszy europejskich.
Po konferencji otwarty został „Zakątkek Przyjaźni i Współpracy” na Owocowej Plaży w Zborowie położonej nad Jeziorem Niepruszewskim w gminie Dopiewo.
Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg