- W Unii Europejskiej obowiązuje władza prawa, a prawo musi być chronione przez niezawisły wymiar sprawiedliwości. Trzeba akceptować prawomocne wyroki i orzeczenia oraz je respektować. - powiedział Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w czasie dorocznego orędzia o stanie Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Każdego roku we wrześniu Przewodniczący Komisji Europejskiej wygłasza przed Parlamentem Europejskim orędzie o stanie Unii, w którym podsumowuje osiągnięcia minionego roku i przedstawia priorytety na nadchodzący rok. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy przemówienia Przewodniczącego Komisji Europejskiej o wyzwaniach, przed którymi staje Unia Europejska.
Integracja UE
Jean-Claude Junkier opowiedział się za pogłębieniem integracji europejskiej i wsparciem integracji walutowej. Mam nadzieję, że po Brexicie, Europejczycy obudzą się w Unii, w której wszyscy szanujemy nasze wspólne wartości. W której wszystkie państwa członkowskie ściśle przestrzegają zasady praworządności. W której wzmocniliśmy podstawy unii gospodarczej i walutowej, aby móc bronić naszej wspólnej waluty, zarówno w dobrych, jak i złych czasach, i nie musimy prosić o pomoc z zewnątrz. W której jeden Przewodniczący, wybrany w demokratycznej ogólnoeuropejskiej kampanii wyborczej, kieruje pracami Komisji i Rady Europejskiej. Nasza przyszłość nie może pozostać scenariuszem. Unię jutra musimy przygotować już dziś. Zdejmijmy więc cumy. Wypłyńmy z portu. I chwyćmy wiatr w żagle.
Praworządność
- W Unii Europejskiej obowiązuje władza prawa, a prawo musi być chronione przez niezawisły wymiar sprawiedliwości. Trzeba akceptować prawomocne wyroki i orzeczenia oraz je respektować. Nasze kraje członkowskie wchodząc do Wspólnoty uznały Europejski Trybunał Sprawiedliwości jako najwyższą instancję w systemie sądownictwa. Niezawisłe sady są prawem podstawowym obywateli Unii Europejskiej, a praworządność dla obywateli UE nie stanowi opcji, musi być obowiązkiem. Unia Europejska nie jest państwem, ale musi być państwem prawa.
Migracja
- Zasmuca mnie to, że nie wszystkie kraje wykazują się takim samym stopniem solidarności – podkreślił przewodniczący Komisji. - Solidarność nie może być tylko i wyłączenie tematem wewnątrzeuropejskim. (…) Nasz budżet dla pomocy dla Afryki 2,7 mld euro daje możliwość tworzenia miejsc pracy na całym kontynencie afrykańskim - dodał.
Komisja Europejska przedstawi do końca miesiąca nowe propozycje dotyczące migracji, które będą skoncentrowane m.in. na odsyłaniu tych, którzy nie kwalifikują się do przyznania azylu, a także będą mówiły o legalnych ścieżkach migracji i współpracy Europy z krajami afrykańskimi.
Bezpieczeństwo
- Europa nadal nie jest przygotowana na cyberataki. Ataki w cyberprzestrzeni są często bardziej niebezpieczne dla stabilności demokracji europejskich niż karabiny czy pociski. Tylko w zeszłym roku doszło w UE do 4 000 ataków. Cyberterrorym nie uznaje żadnych granic. powiedział przewodniczący Komisji.
Jean-Claude Juncker poinformował, iż Komisja zaproponuje utworzenie Europejskiej Agencji Cyberbezpieczeństwa a także europejskiej jednostki wywiadowczej, która będzie gromadzić informacje o terrorystach i osobach podejrzanych oraz przekazywać informacje do wszystkich państw członkowskich.
Równouprawnienie i prawo pracy
- Unia Europejska musi być Unią równouprawnionych. Europa musi oddychać oboma płucami, tym wschodnim i zachodnim, inaczej dostanie zadyszki.
- Nie może być pracowników drugiej kategorii. Takie samo wynagrodzenie, za taką samą prace, w tym samym miejscu. Zasady odnośnie delegowania pracowników muszą sprawiedliwe proste i skuteczne. (…) Stworzymy urząd, który będzie stał na straży sprawiedliwości na unijnym rynku pracy.
Finanse
Szef Komisji Europejskiej zaproponował stworzenie instrumentu przedakcesyjnego dla krajów mających wejść do strefy euro. Oświadczył, że jest przeciwny tworzeniu osobnego budżetu dla strefy euro, ale zaznaczył potrzebę silnej linii budżetowej dla eurolandu w ramach ogólnego budżetu UE.
- Potrzebujemy ponadto europejskiego ministra gospodarki i finansów, który powinien koordynować wszystkie instrumenty finansowe Unii. Nie tworzylibyśmy nowego urzędu, gdyż miałby on być członkiem Komisji Europejskiej i przewodniczącym eurogrupy – podkreślił Juncker.
W grudniu Komisja ma zaproponować przekształcenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności w Europejski Fundusz Walutowy.
Manfred Weber: „NIE” dla NORD STREAM II!
W czasie debaty głos zabrał również przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber. Szef EPL podkreślił potrzebę stworzenia silniejszej unii obronnej w obliczu zagrożeń ze strony Rosji oraz zatrzymaniem prac nad Nord Stream II.
- Ze względów bezpieczeństwa Unii Europejskiej projekt gazociągu Nord Stream 2 powinien zostać zatrzymany – podkreślił Manfred Weber.
Więcej informacji na temat orędzia o stanie Unii w 2017 r. można znaleźć na stronie internetowej:
https://ec.europa.eu/commission/state-union-2017_pl
a także
http://ec.europa.eu/avservices/photo/photoDetails.cfm?sitelang=&ref=035173#0
Joanna Jeżyk
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg
#parlamenteuropejski #pe #ue #juncker #futureofeurope #przyszlosceuropy #SOTEU #uniaeuropejska #epp #epl #adamszejnfeld
www.facebook.com/PoselSzejnfeld