Wbrew niechcącym dostrzec rzeczywistości krytykom, Platforma Obywatelska konsekwentnie wywiązuje się z obietnic dotyczących liberalizacji gospodarki i otoczenia prawnego przedsiębiorców. Zanim od 1 lipca br. wejdzie w życie instytucja tzw. „zero okienka”, czyli elektroniczna platforma Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w Sejmie przygotowuje się prawo wdrażające to nowe rozwiązanie. Sejm dzisiaj (13.05.2011r.) w trzecim czytaniu uchwalił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przygotowany w Sejmie w Komisji Przyjazne Państwo pod przewodnictwem posła Adama Szejnfelda. Liberalizuje on warunki prowadzenia biznesu w Polsce.
Dla przypomnienia platforma CEIDG to elektroniczny system umożliwiający ewidencjonowanie działalności gospodarczej zdalną drogą (przez Internet). Przepisy ustanawiające „Zero okienka” Sejm uchwalił dwa lata temu w ramach tzw. „Pakietu Szejnfelda”. Wtedy właśnie zaplanowano, jako docelowe rozwiązanie spraw rejestracyjnych przedsiębiorców, formę elektroniczną, ale rozwiązanie to wymagało długoletnich prac technicznych i technologicznych a także prawnych związanych ze stworzeniem cyfrowej platformy obsługującej cały system. Dlatego, jako rozwiązanie pośrednie, krótkotrwałe, przyjęto najpierw instytucję ”jednego okienka”. Przedstawiona dziś przez posła Szejnfelda inicjatywa zakłada rozszerzenie przepisów dotyczących „zero okienka” tak by CEIDG zawierała również dodatkowy rejestr pełnomocnictw, który ruszyłby od dnia 1 stycznia 2012 r. Chodzi o rejestr pełnomocników, którzy reprezentują dane przedsiębiorstwo. Co najważniejsze jednak, przedsiębiorcy mają także uzyskać możliwość równoczesnego z zarejestrowaniem działalności gospodarczej, rejestrację formy opodatkowania podatkiem PIT i VAT. Będą także mogli podjąć działalność gospodarczą w innym dniu niż dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG
Wierzę, że możliwość szybkiego założenia firmy przez Internet zasadniczo zmieni obecną sytuację. Pakiet dodatkowych ułatwień stanowi odpowiedź na niedogodności sygnalizowane najczęściej przez przedsiębiorców. Teraz oprócz zarejestrowania firmy będzie można także zarejestrować obowiązek podatkowy w podatku PIT a także w podatku VAT przez Internet. Jedne rozwiązania wejdą w życie już w lipcu bieżącego roku, a następne w pół roku później, od 1 stycznia 2012r. - tłumaczył przewodniczący Komisji „Przyjazne Państwo” Adam Szejnfeld.
To jednak nie wszystko. Nowe przepisy uelastycznią również prawo zawieszania działalności gospodarczej. Uregulowane zostały m. in. kwestie zawieszania działalności przez przedsiębiorców, którzy wykonują ją w kilku różnych formach prawnych. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w kilku formach będzie mógł teraz zawiesić działalność np. w jednej z nich, a w innej nadal ją kontynuować. Zmiany dotyczyć będą także ważnych przepisów dotyczące tzw. pojedynczego punktu kontaktowego dla przedsiębiorców. Proponuje się, by organy zobowiązane do udzielania informacji punktowi kontaktowemu musiały to robić w ściśle określonych terminach, a nie jak do tej pory. Znacznie skróci to czas pozyskiwania informacji przez przedsiębiorców
„Im mniej państwa w gospodarce tym lepiej. Tam gdzie pewnych regulacji nie da się uniknąć przepisy powinny być maksymalnie elastyczne, aby dawać przedsiębiorcom maksimum swobody. Państwo powinno wspierać obywatela w realizowaniu jego ambicji a nie rzucać mu kłody pod nogi” – powiedział Adam Szejnfeld.
Ostatnia przyjęta zmiana dotyczy stosowania numeru REGON. Uporządkowane zostały kwestie związane z posługiwaniem się zaświadczeniem o numerze REGON, który będzie teraz wydawany jedynie na wniosek i bezpłatnie, gdyż nie będzie już obowiązkowy. Dodatkowo nadano informacjom z rejestru REGON zamieszczanym na stronie internetowej www GUS-u waloru prawnego. Dzięki temu żądanie zaświadczeń przez inne podmioty stanie się już bezprzedmiotowe. Każdy zainteresowany sam będzie mógł sobie bowiem ten numer sprawdzić, czy pobrać z Internetu.
Jakub Tamborski
asystent posła Adama Szejnfelda