Heniu, Heniu – wtórowały gardła na pilskim peronie, a potem w Zakrzewie, zachęcone przez posła Adama Szejnfelda, żeby podziękować organizatorowi XX już edycji Blues Express, Henrykowi Szopińskiemu. Bluesowy pociąg, ciągnięty przez bluesowy parowóz – „Piękną Helenę”, już 20 raz ruszył ze stacji Poznań Główny i zatrzymując się na bluesowych koncertach w Rogoźnie, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie dowiózł miłośników tradycji kolei parowej oraz bluesowej muzyki na miejsce następnej edycji w swojej historii festiwalu nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie. Tegoroczny Festiwal Blues Express odbył się w dniach 13-15 lipca br. Jak zwykle uczestniczył w nim poseł Adam Szejnfeld, miłośnik bluesa, który zawsze wspierał to niezwykłe wydarzenie muzyczne. Na jubileuszu nie mogło zabraknąć także senatora Mieczysława Augustyna i Piotra Głowskiego, prezydenta Piły. Szczególnym gościem w tym roku był Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.
W tym roku, Blues Express zaczął grać już w piątek wieczorem 13 lipca w Pile, a sam bluesowy pociąg ruszył następnego dnia w sobotę z Poznania. Koncert finałowy w Zakrzewie, jak każdego roku zakończył święto bluesa w Wielkopolsce dopiero nad ranem w dniu 15 lipca. W programie XX edycji wystąpili m.in.: James Harman & John Clifton, King Mo, Boogie Boys, Meena, Blues Flower, The Cell, Why ducky. Na poszczególnych dworcach koncertowali: Poznań – Burnin Hearts, Rogoźno – Easy Rider & Bogdan Szweda , Piła – After Blues, Krajenka – Robert Kordylewski Blues Band, Złotów – Bez Wat, Zakrzewo – Tres Hombres. W wagonie muzycznym natomiast grał: 20 Mil Od Miasta, a w wagonie Barowym – Paweł Szymański.
Henryk Szopiński nazywane jest niekiedy Dyrektorem Festiwalu Blues Express, ale to złe określenie. To Dusza tego festiwalu i setek bluesowych koncertów. Henio wymyślił Bluesa w Wielkopolsce Północnej i on każdego roku organizuje „chorych na bluesa”. Wszyscy fani bluesa kochamy za to Henia. Heniu! Heniu! Heniu! Graj nam przez następne bluesowe dwadzieścia lat – powiedział poseł Adam Szejnfeld, znany fan bluesa, wręczając Henrykowi Szopińskiemu nagrodę za jego wieloletni trud i pracę na rzecz upowszechniania muzyki bluesowej oraz tradycji kolei parowej w Polsce. Oprócz posła Adama Szejnfelda, na koncertach bluesowych kapel zobaczyć można było także senatora Mieczysława Augustyna, marszałka Marka Woźniaka, prezydenta Piły Piotra Głowskiego. Byli też samorządowcy, dziennikarze, animatorzy kultury z Wielkopolski, z całego kraju i z zagranicy, ale przede wszystkim tysiące, tysiące fanów bluesowej.
****
Zakrzewo to niewielka wieś położona wśród lasów i jezior na północy woj. Wielkopolskiego, przy linii kolejowej Piła – Chojnice. Właśnie to malownicze położenie i wymierająca z roku na rok linia kolejowa zainspirowała powstanie Festiwalu Blues Express. Jest to jedyny Festiwal muzyki bluesowej w Polsce organizowany na wsi. Inaczej mówiąc Zakrzewo jest jedyną “wiochą bluesową” w Polsce – wiejską stolicą bluesa. Istotą i najważniejszym elementem całego festiwalu jest przejazd specjalnego pociągu parowego, który ma na celu nie tylko doskonałą zabawę, ale także ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych z bardzo kiedyś ważnym szlakiem kolejowym.
Szczególnym miejscem rozbrzmiewania muzyki są perony dworcowe. Bluesowa ciuchcia rozpoczyna swój bieg w Poznaniu a kończy w Zakrzewie. Na dworcach w Poznaniu, Rogoźnie Wlkp., Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie zagrały zaproszone zespoły. Muzyka rozbrzmiewała również w pociągu, w specjalnie do tego przygotowanym wagonie oraz w wagonie restauracyjnym. W pozostałych wagonach wykonywana jest, często bardzo spontanicznie, przez pasażerów pociągu na najróżniejszych instrumentach takich jak: harmonijka, gitara, akordeon, instrumenty perkusyjne, kontrabas i inne.
Po przyjeździe pociągu do Zakrzewa cała publiczność przeniosła się nad Jezioro Proboszczowskie gdzie w naturalnie ukształtowanym, leśnym amfiteatrze zainstalowano scenę. Tutaj odbył się najbardziej oczekiwany i cieszący się największą frekwencją publiczności, koncert finałowy festiwalu. Koncert, który rozpoczął się o godz. 20.00, zakończy rano następnego dnia, był bezpłatny, otwarty dla wszystkich.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl