Kiedy w 1991 r. holenderski koncern Philips przejmował pilski Polam, wiele osób obawiało się sytuacji, w której międzynarodowa firma zastosuje tzw. „łupieżczą politykę biznesową” i za parę lat zlikwiduje pilską fabrykę. Była to jednocześnie jedna z pierwszych trzech największych prywatyzacji w Polsce. Jak się okazało „czarny scenariusz” się nie spełnił, ponadto nakłady inwestycyjne w latach 1991-2010 w Pile stanowiły 70 % wszystkich inwestycji Philipsa w Polsce. To jeden z wielu przykładów zbawiennych skutków prywatyzacji dla rozwoju firm w Polsce – uważa poseł Adam Szejnfeld, który złożył z tej okazji na ręce prezesa Philipsa gratulacje i życzenia pomyślnego rozwoju.
Jednym z punktów obchodów była dyskusja panelowa podczs, której Prezydent Miasta Piły, Burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman oraz prezes Zarządu Philips Polska Marek Huzarewicz wraz z zaproszonymi gośćmi podejmowali tematy zwiazane z funkcjonowaniem firmy w Polsce, współpracy z lokalnymi władzami oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.
Popołudniu w Pilskim Domu Kultury miała miejsce uroczystość podczas, której odbyła się prezentacja osiągnięć zakładu, a także nagrodzono i uhonorowano osoby zwiazane z pilskim Philipsem. Jednym z najważniejszych odznaczeń był „Medal za długoletnią służbę”, którą otrzymali:
1. Tadeusz Dardas– srebrny
2. Stanisław Kozłowski– złoty
3. Jerzy Rucki – złoty
4. Czesław Stencel – złoty
5. Zygmunt Szczurowski – złoty
6. Romuald Wojtkowiak – srebrny
7. Zdzisław Życzyński – złoty
Poseł Adam Szejnfeld, ze względu na posiedzenie Sejmu w tym dniu, nie mógł wziąć osobiście udziału w uroczystości, ale przekazał na ręce Prezesa Philipsa okolicznościowy ryngraf i serdeczne pozdrowienia wraz z życzeniami pomyślnego rozwoju w przyszłości z korzyścią dla pilskiej, wielkopolskiej i polskiej gospodarki.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda