Bardzo dziękuję moim wyborcom, ale i wszystkim Wielkopolanom, za zaufanie, wsparcie i współpracę. Dwadzieścia lat mojej służby parlamentarnej, a wcześniej działalności samorządowej w Wielkopolsce, poczytuję sobie za wyróżnienie i honor – mówi Adam Szejnfeld, który w dniu 21 września obchodzi XX lat swoje pracy parlamentarnej.
W dniu 21 września 1997r. odbyły się wybory parlamentarne, w wyniku których Adam Szejnfeld został Posłem na Sejm RP. Od tamtego czasu uznanie dla jego pracy, objawiające się m.in. w poparciu wyborczym, ciągle wzrastało. W ostatnich dwóch kampaniach sejmowych na przykład uzyskał rekordowe wyniki dające mu pod względem procentowym 8 miejsce w Polsce wśród nie tylko kandydatów PO, ale wśród wszystkich kandydatów ubiegających się o poselski mandat wszystkich partii politycznych i to w skali całego kraju. Trzy lata temu natomiast, kandydując już nie do polskiego Sejmu, ale do Parlamentu Europejskiego, osiągnął pierwszy wynik w Wielkopolsce, mimo, że startował z drugiego miejsca.
Wybory Parlamentarne do III kadencji Sejmu RP odbyły się 21 września 1997 r. W ich wyniku do Sejmu weszło 5 komitetów wyborczych oraz posłowie Mniejszości Niemieckiej. Po wyborach zwycięska AWS zawarła koalicję z Unią Wolności. Premierem został reprezentujący AWS prof. Jerzy Buzek, a stanowisko wicepremiera i ministra finansów przypadło szefowi UW prof. Leszkowi Balcerowiczowi. Pierwsze posiedzenie III kadencji Sejmu RP odbyło się 20 października 1997r. Tego samego dnia poseł elekt Adam Szejnfeld złożył ślubowanie.
Adam Szejnfeld w pierwszej swojej poselskiej kadencji został powołany na funkcję sekretarza Sejmu, został też w dniu 20.11.1997r. wybrany zastępcą przewodniczącego Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Był także przewodniczącym Podkomisji nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia rządowego projektu ustawy – Prawo działalności gospodarczej oraz Podkomisji nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Później swoją pracą zdobył zaufanie wyborców, skutkiem czego był ponowienie wybierany do Sejmu RP w wyborach w 2001, 2005, 2007 i w 2011 roku. W 2014r. natomiast parlament w Polsce Adam Szejnfeld „zamienił” na ten europejski, w Brukseli.
Adam Szejnfeld swoje pierwsze kroki w działalności publicznej i w polityce stawiał w NSZZ „Solidarność”, potem w ROAD, następnie w Unii Demokratycznej, Unii Wolności, aby w końcu współtworzyć Platformę Obywatelską. Jest liderem politycznym środowisk centrowych w Wielkopolsce Północno-Zachodniej. Najpierw w byłym Województwie Pilskim, a później, po reformie administracyjnej oraz zmianie ordynacji wyborczej w Okręgu Pilskim oraz w Wielkopolsce, gdzie jest wiceprzewodniczącym PO Regionu Wielkopolska w Poznaniu.
* * *
Adam Szejnfeld – mgr prawa, były działacz ,,Solidarności”, więziony we Wronkach i w Gębarzewie, współorganizator Komitetów Obywatelskich „Solidarność”. Przedsiębiorca, potem samorządowiec – radny i burmistrz, wiceprezes Stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Poseł na Sejm RP pięciu kadencji, przewodniczący, m.in. sejmowej Komisji Gospodarki, Komisji Skarbu Państwa, Komisji ds. Ograniczania Biurokracji, Komisji „Przyjazne Państwo” oraz wiceprzewodniczący Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw; był również przewodniczącym stałej Podkomisji ds. Promocji i Rozwoju Turystyki. W rządzie był Wiceministrem Gospodarki oraz szefem rządowego Komitetu Antykryzysowego. Autor prorozwojowych ustaw „Pakietu Szejnfelda”, największego w ostatnich latach zbioru przepisów deregulujących polskie prawo administracyjne i gospodarcze. Najbardziej znane rozwiązania, to m.in. domniemanie uczciwości podatników, zamiana kultury zaświadczeń na kulturę oświadczeń, prawo zawieszania działalności gospodarczej, ograniczenie kontroli przedsiębiorców, czy majątkowa odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa. Poeta, felietonista, bloger publikujący w prasie drukowanej oraz na portalach internetowych. Wielokrotny laureat nagród gospodarczych oraz konkursów dziennikarskich, m.in. jeden z dziesięciu najlepszych polityków w Polsce wg. Tygodnika Polityka, najlepszy poseł wg. dziennika „Puls Biznesu”, laureat nagrody „Bona Lex” Gazety Prawnej za najlepszą ustawę roku. Kilkanaście razy laureat pierwszego miejsca dziennikarskiego konkursu „Człowiek Roku” w Wielkopolsce Północnej. Otrzymał kilkadziesiąt nagród i wyróznień krajowych oraz regionalnych. Został też odznaczony przez Ministra Gospodarki odznaką resortową „Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”. Jest członkiem m.in. Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, Rady Akademii Polskiego Sukcesu, Polskiego Klubu Biznesu, Rady Programu „Polski Sukces” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Kapituły Konkursu „Teraz Polska”, Kapituły programów Cent For Future i Perły Polskiej Gospodarki pisma Polish Market, a także Kapituły Programu „Fair Play” Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. Ambasador Polskiego Biznesu, Ambasador Fair Play oraz Ambasador Europejskiego Programu „Erasmus dla przedsiębiorców”. Prowadzi dwa portale internetowe: www.szejnfeld.pl oraz www.kobiecastronazycia.pl oraz profile na portalach społecznościowych, m.in.: facebook.com/PoselSzejnfeld/; twitter.com/szejnfeld; instagram.com/szejnfeld/ Obecnie jest posłem do Parlamentu Europejskiego, członkiem trzech komisji: Handlu Międzynarodowego (INTA), Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) oraz Rozwoju (DEVE).
Z życiorysem szerzej prezentującym aktywność w Wielkopolsce oraz działalność parlamentarną i rządową Adama Szejnfelda można zapoznać się pod linkiem:
http://www.szejnfeld.pl/wp-content/uploads/2017/09/Adam-Szejnfeld-Wielkopolanin.-2.pdf
#Wielkopolska #Piła #Rocznica #Wybory1997 # #AdamSzejnfeld #SejmRP #Rocznica #Poseł #Parlament_w_Polsce #Parlamentarzysta #PE
Marta Łasak
asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda