„Porozmawiajmy o odwadze” – pod takim tytułem europoseł Adam Szejnfeld, wygłosił inauguracyjny wykład na XV Forum Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Tarnowie. Aby móc sięgnąć po pieniądze z nowego rozdania środków europejskich, polscy przedsiębiorcy muszą zmienić sposób myślenia o gospodarce i bardziej odważnie angażować się w innowacyjność – mówił m.in. poseł z Wielkopolski, były wiceminister gospodarki. Tematem przewodnim tegorocznego forum było „500 miliardów – z myślą o gospodarce”. W małopolskim spotkaniu gospodarczym udział wzięli również m.in. minister Urszula Augustyn, Jerzy Bartnik – Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Cezary Kaźmierczak – Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, czy Martin Neumann prezes ATB Tamel SA. Wydarzenie odbyło się 19 czerwca 2015 r. w Sali Konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie.
W Polsce ekscytujemy się pieniędzmi, zwłaszcza, kiedy są duże. Wolałbym jednak, żeby na tym forum rozmawiano bardziej o szansach, zagrożeniach i potrzebach biznesu oraz polskiej gospodarki. Moim zdaniem błędem w postrzeganiu rzeczywistości jest patrzenie na wszystko przez pryzmat pieniędzy, one są bowiem tylko instrumentem. Jeżeli nie ma dobrych pomysłów na to jak tworzyć firmy, w którym kierunku mają one się rozwijać, jakie mają osiągnąć cele, a więc, gdy nie wie się, jak budować strategię, to, po co pieniądze? Chyba po to, by je zmarnować…. Dlatego chciałbym, żeby te ponad 82 mld euro były tylko tłem do bardzo poważnej rozmowy, dzisiaj w Tarnowie ale i w całej Polsce, nad potrzebami polskich przedsiębiorców i ich celami na przyszłość, byśmy za 10 – 15 lat byli konkurencyjną w skali globu, nowoczesną gospodarką – mówił podczas inauguracji Forum Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Zbudowaliśmy nowoczesne państwo, zainwestowaliśmy w rozwój infrastruktury, ochrony środowiska, gospodarki, szkolnictwa, nauki, kultury i sportu. Ale ludzie z tych osiągnięć nie są w pełni zadowoleni. Zbyt dużej liczbie osób w Polsce bowiem zbyt źle się nadal żyje. Większość chce na przykład więcej zarabiać. I słusznie. Gospodarka jednak konkurująca ceną, a nie jakością, ma zbyt małą efektywność, by udźwignąć takie zadanie. Musimy więc przesunąć wajchę dźwigni na torach polskiego rozwoju i przejść z gospodarki konkurującej wartością robocizny, na gospodarkę konkurującą innowacjami, nowymi technikami i technologiami – przekonywał zgromadzonych eurodeputowany z Wielkopolski.
Podczas Forum w Tarnowie dużo uwagi poświęcono również szkoleniu zawodowemu. Jak zaznaczył Rafał Działowski, prezes Tarnowskiego Klastera Przemysłowego – przyszłość polskiego rynku pracy należy do wykwalifikowanej i wyspecjalizowanej kadry, w Tarnowie szczególnie tej związanej z przemysłem precyzyjnej obróbki metalu.
W trakcie konferencji została wręczona także Nagroda Gospodarcza – „INWESTOR ROKU W TARNOWSKIM KLASTERZE PRZEMYSŁOWYM”. Laureatem został Robert Tomasiewicz, prezes elPLC, twórca innowacyjnej firmy technologicznej zajmującej się robotyką a swoją ofertę kieruje do największych marek świata, szczególnie w branży motoryzacyjnej.
Na Forum składały się dwa panele oraz liczne dyskusje. Pierwszy panel poświecono tematowi: „Kształcenie zawodowe – czy zmierzamy w dobrym kierunku?” Panel zawierał przedstawienie i prezentację opinii środowisk dotyczących koniecznych działań sprzyjających rozwojowi szkolnictwa zawodowego. Dyskusja uwzględniała możliwości płynące z nowej perspektywy finansowej. Przedmiotem dyskusji były również zagadnienia związane z dopasowaniem szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy, poprawa jakości i efektywności kształcenia zawodowego, uelastycznienie ścieżek zdobywania kwalifikacji. Drugi panel zatytułowano: „Miliardy z UE – jak efektywnie wydatkować publiczne pieniądze?” Mówiono w nim, iż inauguracja funduszy unijnych dla Polski stawia przed przedsiębiorcami, samorządem gospodarczym i administracją wyzwanie związane ze skuteczną absorpcją środków unijnych. Wskazano takie priorytety, jak wdrażanie innowacji, rozwój sektora naukowo – badawczego, wsparcie dla inwestycji wskazują na konieczność współpracy najważniejszych sektorów życia gospodarczego.
Organizacja Forum:
Organizator: Małopolskie Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Tarnowie.
Współorganizator: Województwo Małopolskie.
Organizacje współpracujące:
Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A,
- Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A,
- Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie,
- Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna.
zdjęcia: Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego
Biuro Adama Szejnfelda
Posla do Parlamentu Europejskiego