Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Adam Szejnfeld – potrzebne są plany zagospodarowania przestrzennego

Redaktor admin on 26 Czerwiec, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wiele jest barier rozwoju gospodarczego w Polsce, w tym rozwoju inwestycji. Do najtrudniejszych należy brak planów przestrzennego zagospodarowania, długotrwałe procedury opiniowania i uzgadniania projektów, biurokracja i brak zrozumienia, że czas, to pieniądz, szczególnie w procesach inwestycyjnych – uważa Adam Szejnfeld. Sejm przyjął  większością głosów ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, przygotowaną przez Komisję Przyjazne Państwo. Komisję w procesie legislacyjnym reprezentował poseł Adam Szejnfeld. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 3 miesiącach od ogłoszenia.   

Obecnie jedną z istotnych barier w rozwoju inwestycji budowlanych w Polsce jest niedostatek nowych terenów pod zabudowę. Problem ten dotyczy głównie dużych miast gdzie zapotrzebowanie na obiekty mieszkaniowe, handlowe i usługowe jest największe. Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, zakładającej ułatwienia w pozyskiwaniu tych terenów poprzez przyspieszenie i uproszczenie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego, powstał w Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji. Komisję w sprawie tego projektu reprezentował poseł Adam Szejnfeld (PO).  Sprawozdanie pracujących nad nim komisji – Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej – przedstawia Izbie posłanka Aldona Młyńczak (PO).

Do zasadniczych zmian zawartych w przedłożeniu należy umożliwienie przeznaczenia pod inwestycje terenów kolejowych – dotychczas niedostępnych dla inwestorów mieszkaniowych.  Szczególnie ważne jest też skrócenie do 3 miesięcy procedury uchwalania planów i studiów zagospodarowania przestrzennego.  Okres ogłoszenia o wyłożeniu projektu studium ulega skróceniu z 14 do 7 dni, a czas wglądu publicznego do niego – z 30 do 21 dni. Przez taki sam okres dokument ten musi być publikowany także na stronach internetowych urzędu gminy.   Kolejna zmiana polega na tym, że o opinie dotyczące zagospodarowania można będzie występować do różnych organów i instytucji jednocześnie – w obecnym stanie prawnym trzeba je uzyskiwać kolejno, jedną po drugiej. 

Wobec skrócenia do 3 miesięcy procedury uchwalania planów i studiów krótszy o 3 miesiące będzie także termin zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Również zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia lokalizacji celu publicznego będzie mogło trwać – od momentu złożenia wniosku – 9, a nie 12 miesięcy. 

Procedurę uzgodnień zastąpiono opiniowaniem.  Projekty planów miejscowych będą teraz opiniowane m.in. przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, administrację geologiczną i Państwową Inspekcję Sanitarną, a także Państwową Straż Pożarną, Inspekcję Ochrony Środowiska i Urząd Komunikacji Elektronicznej.  Poza tym, co jest bardzo istotne, na wydanie tych dokumentów instytucje opiniodawcze będą miały maksymalnie 30 dni, podczas gdy obecny porządek prawny nie ustala takiego terminu. 

W nowy sposób uregulowano zakres planu miejscowego.  Obligatoryjnie należy w nim określić zasady kształtowania i intensywność zabudowy, maksymalną wysokość obiektów, minimalny udział terenów zielonych oraz liczbę miejsc parkingowych.  Natomiast fakultatywnie można w nim zapisać: granice rozmieszczenie inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym lub ponadlokalnym, granice dróg krajowych, wojewódzkich powiatowych, linii kolejowych o znaczeniu państwowym oraz lotnisk użytku publicznego i przedsięwzięć EURO 2012.

Przepisy przejściowe zapewniają, iż obowiązujące studia, plany miejscowe i wojewódzkie zachowają moc.  Jeżeli postępowanie jest w toku i nie zostanie zakończone do dnia wejścia w życie nowelizacji, stosowane będą przepisy dotychczasowe. Daje to gwarancję ciągłości planowania i zapobiega wystąpieniu kolizji, przeprojetowywaniu planów czy dokonywaniu zmian w studiach.

Ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – uchwalona przez Sejm 395 głosami, przy 2 przeciwnych i 3 wstrzymujących się – ma wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia.    

Rafał Kus

Asystent Posła Adama Szejnfelda

 (źródło: Kronika Sejmowa nr 60/696)

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)