Europoseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Antonio Tajaniego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z pilnym wnioskiem o wycofanie z porządku obrad PE w Strasburgu głosowania nad tzw. Pakietem Mobilności. – Do trzech propozycji legislacyjnych składających się na ten pakiet zgłoszono w sumie ponad 1600 poprawek. Z jednej strony, to dowód na istnienie głębokiego podziału w opiniach na temat tych dokumentów, ale z drugiej strony wskazuje również na poważny problem proceduralny wynikający z ewentualnego przeprowadzenia głosowania na sesji plenarnej, a nie we właściwej komisji - podkreślił eurodeputowany w swoim wystąpieniu.
- Parlamentarne reguły, ale i zwyczaj nakazują w takim przypadku cofnięcie projektu do właściwej komisji, a nie poddawanie go głosowaniu na sesji plenarnej. Dla mnie jednak od formalności, zasad, reguł i ewentualnych problemów proceduralnych związanych z głosowaniem setek czy, tysięcy poprawek ważniejsze jest to, by europejskie przepisy jednoczyły obywateli Unii Europejskiej, wspierały ich w działalności gospodarczej, były fundamentem szacunku i uznania dla władzy Wspólnot. Obawiam się, że rozstrzygnięcie, tak ważnej kwestii, jak praca nad Pakietem Mobilności w obecności mniej niż połowy parlamentarzystów i przy braku absolutnie zdecydowanej większości „za”, lub „przeciw”, tego szacunku i uznania nie będą wywoływać – napisał europoseł do A. Tajaniego, odnosząc się w ten sposób do poniedziałkowego głosowania w Parlamencie Europejskim, w którym wzięło udział zaledwie 324 z 751 eurodeputowanych, przy czym 154 opowiedziało się za wycofaniem głosowania nad Pakietem Mobilności z środowego porządku obrad PE, 156 głosowało przeciw temu wnioskowi, a 14 wstrzymało się od głosu. Sprawę więc rozstrzygnięto dwoma głosami przy bardzo niskiej frekwencji.
Zaplanowane na środę głosowanie Parlamentu Europejskiego nad trzema propozycjami legislacyjnymi tworzącymi Pakiet Mobilności, to kolejna próba wypracowania stanowiska Parlamentu w sprawie tego pakiet przed rozpoczęciem negocjacji trójstronnych między przedstawicielami Parlamentu, Komisji oraz Rady UE.
- Polska ma jedną z największych flot transportowych w Europie. Dlatego nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, iż obecnie procedowane propozycje legislacyjne mają fundamentalne znaczenie dla przyszłości branży transportowej w naszym kraju. Jeśli znajdą się w nich rozwiązania niekorzystne dla Polski, wielu naszych przedsiębiorców być może będzie musiało wycofać się z europejskiego rynku – uważa eurodeputowany.
Więcej informacji nt. Pakietu Mobilności można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej:
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-1460_pl.htm
Mateusz Grzelczyk
Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg
#Transport #Transportowcy #Praca #Pracownicy #Pracodawcy #RynekPracy #Zatrudnienie #MŚP #WspólnyRynek #Rozwój #Przyszłość #Przedsiębiorczość #Strasburg #Bruksela #KomisjaEuropejska #ParlamentEuropejski #PE #UniaEuropejska #UE #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld