Adam Szejnfeld w Parlamencie Europejskim: Przedsiębiorstwa w Europie, które chcą prowadzić dzisiaj działalność transgraniczną, natrafiają na szereg trudności i przeszkód. Jeżeli chcemy, żeby firmy mogły w pełni korzystać, z tego, co oferuje im Unia Europejska, musimy uwolnić potencjał rynku wewnętrznego. Jak? Likwidując wciąż obecne bariery, a nie tylko zastanawiać się, jak je ograniczać – mówił poseł Adam Szejnfeld, pełniący funkcję posła kontr-sprawozdawcy z ramienia Europejskiej Partii Ludowej do raportu ws. Zarządzania Jednolitym Rynkiem. Debatę przeprowadzono w ramach Semestru Europejskiego, omawianego w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO).
Semestr Europejski to procedura służącą koordynacji polityk gospodarczych i budżetowych państw Unii Europejskiej. Jego wprowadzenie to jeden z elementów całościowej reformy Unii Gospodarczo-Walutowej w następstwie kryzysu gospodarczego, finansowego i zadłużeniowego, który dotknął Europę. W ramach tego procesu Komisja IMCO skupia się na rozwoju i wzmocnieniu Jednolitego Rynku Europejskiego, który jest kluczowym czynnikiem pobudzenia wzrostu gospodarczego w Europie, a więc i tworzenia nowych miejsc pracy.
- Unia Europejska konkuruje dzisiaj z takimi globalnymi potęgami gospodarczymi, jak Stany Zjednoczone, Chiny, czy Indie. Są to rynki wewnętrznie spójne. Nie można jednak tego powiedzieć o rynku europejskim, który mimo podejmowanych inicjatyw oraz kolejnych dyrektyw i rozporządzeń, nadal pozostaje sfragmentowany. Niestety, problemem jest prawidłowe wdrażanie aktów prawnych przez poszczególne państwa członkowskie. W ten sposób tracimy szansę na zwiększenie konkurencyjności europejskiej gospodarki w skali globalnej – uważa eurodeputowany z Wielkopolski.
Poseł Szejnfeld zaznaczył również, że dla wzrostu gospodarczego niezwykle ważna jest deregulacja rynków i warunków prowadzenia działalności gospodarczej jak również wzmocnienie pozycji małych i średnich przedsiębiorstw oraz uwolnienie przedsiębiorczej energii.
Podsumowując swoje wystąpienie, eurodeputowany podkreślił swoje zadowolenie z faktu, iż w przedstawionym sprawozdaniu znalazł się apel do Komisji Europejskiej o uznanie Jednolitego Rynku Europejskiego za jeden z głównych filarów Semestru Europejskiego, co nadało by nową dynamikę procesowi monitorowania stanu integracji rynku wewnętrznego.
***
Dyskusji nad projektem sprawozdania ws. Zarządzania Jednolitym Rynkiem w ramach Semestru Europejskiego towarzyszyła prezentacja Komisji Europejskiej dot. Rocznej analizy wzrostu gospodarczego na 2016 rok. Dokument ten, opublikowany 26 listopada 2015 r., zawiera priorytety ogólne priorytety gospodarcze oraz społeczne dla UE i de facto rozpoczyna procedurę Semestru Europejskiego na rok 2016.
Kluczowe ustalenia zawarte w prognozie Komisji na rok 2016:
- Dla UE jako całości prognozuje się wzrost realnego PKB z 1,9 % w 2015 r. do 2,0 % w 2016 r. i 2,1 % w 2017 r.
- Oczekuje się, że wskaźnik zatrudnienia w UE zwiększy się o 1,0 % w 2015 r. i o 0,9 % w latach 2016 i 2017; stopa bezrobocia zaś obniży się z 9,5 % w 2015 r. do 9,2 % w 2016 r. i 8,9 % w 2017 r.
- Roczna inflacja w UE ma wzrosnąć z 0 % w 2015 r. do 1,1 % w roku przyszłym i 1,6 % w 2017 r.
- Według prognoz łączna relacja deficytu do PKB dla całej UE zmniejszy się z szacowanego poziomu 2,5 % w tym roku do 1,6 % w 2017 r., zaś relacja długu do PKB spadnie z 87,8 % spodziewanych w tym roku do 85,8 % w 2017 r.
Mateusz Grzelczyk
Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfelda
Bruksela – Strasburg