Marzę o czasach, w których słowo obywatela w Polsce będzie liczyło się bardziej niż jakikolwiek świstek papieru – powiedział poseł Adam Szejnfeld, odbierając w sobotę nagrodę Business Centre Club. BCC postanowił uhonorować posła Adama Szejnfelda swoją prestiżową nagrodą, jaką jest „Pióro BCC” – „za pakiet 21 ustaw, których celem było między innymi odbiurokratyzowanie gospodarki, uproszczenie procedur rejestracji firm oraz ograniczenie liczby i czasu kontroli w przedsiębiorstwach”. W dniu 26 czerwca 2010 roku na terenie Torów Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu odbyła się Letnia Wielka Gala BCC. Najlepsi polscy przedsiębiorcy odebrali Diamenty do Złotych Statuetek Lidera Polskiego Biznesu. Uhonorowano także polityków za ich wkład w promocję Polski i jej gospodarki oraz działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Byli to były premier Włodzimierz Cimoszewicz, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski oraz poseł Adam Szejnfeld. Nagrody wręczali: prezes BCC Marek Goliszewski, przewodniczący Rady Głównej BCC Maciej Grelowski i przewodniczący Konwentu BCC Wojciech Warski.
Honorowymi piórami nagradzane są wyjątkowe osoby, w podziękowaniu za wspieranie Polski i działania na rzecz środowiska polskich przedsiębiorców. Byli nimi m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barrosso, Dimitris Dimitriadis – przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, pani Komisarz Danuta Hübner, ks. bp Piotr Jarecki, prof. Krzysztof Pawłowski, czy abp. Tadeusz Gocłowski. Limitowana seria ekskluzywnych piór „Aurora – BCC” powstała w 15 rocznicę istnienia klubu. Każde pióro posiada indywidualny numer seryjny. Pióro posła Adama Szejnfelda ma numer 200/2006. Pióra wytwarzane są przez turyńskich rzemieślników z najwyższej jakości materiałów, tradycyjną metodą, jaką wykonuje się ręczną biżuterię. Piórem tej marki pisał sam Jan Paweł II.
Kilkadziesiąt ustaw, setki nowych przepisów, to praca, którą wykonano do tej pory, by lepiej prowadziło się w Polsce biznes. Są wśród nich takie nowatorskie rozwiązania, jak instytucja domniemania uczciwości, nowa instytucja dorozumianej zgodny, czy od lat oczekiwane prawo zawieszania działalności gospodarczej. Na uwagę zasługują nowe przepisy wprowadzające rozszerzoną interpretację prawa, ograniczanie zakresu i czasu kontroli, czy wprowadzające możliwość rozliczania się na terytorium Polski w dowolnej obcej walucie. Dla małych firm wprowadzono łatwiejszy sposób rozliczania się z fiskusem, a dla dużych przedsiębiorstw i administracji możliwość realizacji inwestycji w formule PPP. Zdaję sobie sprawę z tego, że nadal jednak jest wiele do zrobienia. Mam nadzieję, że kolejna ustawa, którą nazywam „wielkim sprzątaniem”, przyczyni się do dalszych ułatwień dla polskich przedsiębiorców. Ma ona między innym ograniczyć zakres ilości zezwoleń, pozwoleń i licencji, ale co dla mnie najważniejsze – ma zastąpić w Polsce kulturę zaświadczeń na kulturę oświadczeń. Marzę o czasach, w których słowo obywatela w Polsce będzie liczyło się bardziej niż jakikolwiek świstek papieru – powiedział poseł Adam Szejnfeld.
Otwierając Galę, prezes BCC Marek Goliszewski podkreślał, że Polacy to zaradny i pracowity naród. – To, że staliśmy się członkami klubu najbogatszych, czyli Unii Europejskiej i klubu najsilniejszych, czyli NATO, jest wielką zasługą przedsiębiorców. – Ale i polityków, tych, którzy torowali nam drogę do Unii – mówił prezes BCC.
Gala była okazją do wręczenia Honorowego Medalu Europejskiego premierowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi za propagowanie idei europejskich i działania na rzecz wejścia Polski do Unii Europejskiej. Odbierając Medal Włodzimierz Cimoszewicz powiedział, że przed państwami członkowskimi UE stoi obecnie wielkie pytanie, jak wspólnota europejska powinna się rozwijać w przyszłości, w którą stronę pójść by nie stracić mocnej pozycji międzynarodowej. – Państwo, jako przedsiębiorcy, powinniście domagać się od rządzących wizji przyszłości Polski w Unii - podkreślił.
Uhonorowanym przez BCC został także Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, któremu nadano tytuł Promotora Polskiej Gospodarki i wręczono „Pióro BCC” za nadanie polityce zagranicznej priorytetów gospodarczych oraz szereg działań mających na celu wspieranie przez korpus dyplomatyczny aktywności polskich firm zagranicą.
Podczas Gali BCC odbył się też finał letniego etapu Konkurs Lider Polskiego Biznesu. Konkurs organizowany od 1991 roku przez BCC – składa się z dwóch etapów: w pierwszym uczestniczą członkowie BCC, którzy nie zostali jeszcze wyróżnieni Złotą Statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Nominacje do nagrody oraz Złote Statuetki wręczane są podczas zimowej Wielkiej Gali Liderów, która od grudnia 1994 roku odbywa się w Teatrze Wielkim w Warszawie. W drugim etapie uczestniczyć mogą zdobywcy Złotych Statuetek Lidera Polskiego Biznesu, którzy utrzymają swoją pozycję na rynku. Ubiegają się oni o Diament do swojej Złotej Statuetki, wręczany podczas Letniej Wielkiej Gali BCC. Dokonując weryfikacji, jury konkursu bierze pod uwagę nie tylko wskaźniki ekonomiczne – uwzględniając przy tym konkurencyjność branży i osiągane na jej tle wyniki – ale również jakość i nowoczesność produktów, poziom – szczególnie proeksportowych i tworzących nowe miejsca pracy inwestycji oraz zaangażowanie w działalność charytatywną i dbałość o środowisko naturalne, a także zaangażowanie w działalność klubową.
(źródło: BCC)
Rafał Kus
Asystent posła Adama Szejnfelda
Gratulacje!!!!! Uwielbiam gonitwe koni na wyscigach!!!!!Tam gdzie pomieszkuje widuje piekna zieleni i lasy!!!!!!!!jazda konno to uwielbiam. To relaks i switetny odpoczynek. Udanych wakcji!!!!!!!!!!!!basia bartel