Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Będzie dobrze albo będzie źle!” – Szejnfeld na Forum Przedsiębiorców Polskich w Warszawie.

Redaktor admin on 7 Październik, 2023 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

„Będzie dobrze albo będzie źle” – parafrazując prezesa Glapińskiego, półżartem, ale i półserio odpowiedział Adam Szejnfeld na pytanie o perspektywy dla polskiej gospodarki i rynku pracy, jakie padło podczas Kongresu Gospodarczego Forum Przedsiębiorców Polskich, pt. „Dialog o Gospodarce i dodał: – „Na to pytanie nie będzie dobrej odpowiedzi przed 15 października. Do wyborów bowiem zmierzają tak skrajnie różnie nastawione do ekonomii, finansów publicznych, gospodarki i przedsiębiorczości opcje polityczne, że dopiero wynik wyborczy będzie mógł dać, choć wątłą, ale jakąś przesłankę do kreowania prognoz”.  

Za nami II edycja Kongresu Gospodarczego Forum Przedsiębiorców Polskich, pt. „Dialog o Gospodarce”, w którym udział wziął senator Adam Szejnfeld, były wiceminister gospodarki, a obecnie wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu RP oraz przewodniczący senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Senator uczestniczył także w dbacie panelowej pt. „Rynek pracy – nieuczciwa konkurencja i szara strefa. Czy opłaca się uczciwie zatrudniać?”. Kongres odbył się w Hotelu Sheraton w Warszawie.

Podczas panelu dyskusyjnego dotyczącego rynku pracy podjęto wiele problemów przedsiębiorców i pracodawców zmagających się z obciążeniami nie tylko wynikającymi z prawa pracy, ale także całego systemu prawa, który wpływa na ich konkurencyjność, a zarazem na zatrudnienie i poprzez to na krajowy runek pracy. Przeanalizowano szereg zagadnień, w tym między innymi:

  • Jak administracyjne podnoszenie płacy minimalnej i odgórne przetasowania w siatce płac wpływają na rynek pracy, w tym na zatrudnienie nie tylko w przedsiębiorstwach, ale i w administracji publicznej?
  • Na ile regulacje prawa pracy wpływają na konkurencyjność rynku pracy? Czy zbyt wiele regulacji hamuje rozwój i czy naprawdę chroni pracowników?
  • Jak duże znaczenie ma możliwość realizacji elastycznego czasu pracy czy pracy zdalnej? Na ile są to czynniki ważne na rynku HR, a na ile są kłopotliwe w organizacji czy w finansach przedsiębiorstw.
  • Czy powszechne formy zatrudniania młodych osób, np. umowy zlecenia, czy zatrudnienie na czas określony, są korzystne i dla kogo?
  • W jaki sposób firmy mogą zmienić propozycje warunków zatrudnienia i wynagrodzenia w zależności od wieku pracowników? Czy odczuwalny jest w firmach różny sposób podejścia do pracy różnych pokoleń?
  • Czy zmiany na rynku pracy spowodowane między innymi demografią i migracją wpływają na pracę i płacę w firmach?
  • W jaki sposób powinniśmy myśleć o konkurencyjności na rynku pracy, w wymiarze krajowym czy międzynarodowym?
  • Jakie wnioski, w tym dotyczące działań, programów i strategii, powinny wynikać z dwóch niekiedy różnych spojrzeń władzy – centralnej i samorządowej – dla przedsiębiorców?
  • Czy w zmieniającym się świecie na rynku pracy jest miejsce dla związków zawodowych lub dla reprezentacji pracowników w firmach?
  • Jakie pozytywne i negatywne praktyki mogą pojawiać się w firmach, które walczą o utrzymanie się na konkurencyjnym rynku pracy?
  • Czy benefity pracownicze przy swojej powszechności mogą być czynnikiem, który wyróżni pozytywnie firmę na rynku i wzmacnia jej konkurencyjność w długim okresie czasu, czy tylko w krótkim? Na ile są elementem zapewniającym przedsiębiorstwu to, że ludzie będą chcieli u nich się zatrudniać, lub też to, że nie będą zmieniali pracy?

Panel, który moderowała pani redaktor Aleksandra Fandrejewska-Tomczyk, zakończono podsumowaniami poszczególnych panelistów opowiadającymi na końcowe pytanie: jak będzie wyglądał rynek pracy w ciągu pięciu najbliższych lat?

- Na to nie będzie odpowiedzi przed 15 października – powiedział senator Adam Szejnfeld. Do wyborów bowiem zmierzają tak skrajnie różnie nastawione do ekonomii, finansów publicznych, gospodarki i przedsiębiorczości opcje polityczne, że dopiero wynik wyborczy będzie mógł dać, choć wątłą, ale jakąś przesłankę do udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Parafrazując prezesa Glapińskiego dzisiaj można byłoby powiedzieć, iż… będzie dobrze albo będzie źle – półżartem, ale i półserio odpowiedział Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu RP.

Tegoroczny Kongres Gospodarczy Forum Przedsiębiorców Polskich zgromadził liczne grono przedstawicieli świata biznesu, nauki, polityki oraz środowisk gospodarczych. Z uwagi na nadchodzące wybory zaplanowano debaty liderów partyjnych na temat gospodarki po wyborach. Analizowano, jakie znaczenie mają dla polskiej gospodarki inwestorzy zagraniczni, cyfryzacja gospodarki czy rozwój polskiego rolnictwa a także detektywa Blue Deal. Podjęto Także temat pracy platformowej, czy zatrudniania osób niepełnosprawnych. Forum obejmowało dwie sesje panelowe w ramach 12 debat tematycznych oraz szereg warsztatów i spotkań, w których udział wzięli eksperci z kraju i zagranicy. Na zaproszenie prezesa Forum Przedsiębiorców Polskich, Pana Marka Kowalskiego, gościem honorowym Kongresu był ambasador USA, pan Mark Brzeziński.

Kamila Łańska

Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda

Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

REGON 385025697

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.tiktok.com/@szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)