Konkurencja jest motorem rozwoju, ale tylko wtedy, kiedy jest realizowana w uczciwy sposób, czyli na tych samych zasadach dla wszystkich – Takie stanowisko prezentuje w Parlamencie Europejskim poseł Adam Szejnfeld, który przygotował opinię do Sprawozdania Komisji Europejskiej na temat polityki Konkurencji Unii Europejskiej za rok 2014r. Prezentacja opinii eurodeputowanego Szejnfelda nastąpiła na posiedzeniu Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Głosowanie przewidziano w listopadzie.
Poseł Adam Szejnfeld w swojej opinii przypomniał o konieczności ograniczania monopoli oraz wpływów podmiotów dominujących na rynku. Podkreślił też istotną rolę inwestycji prywatnych wzmacniających rynek, ale także konieczność szerszego wykorzystania Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz wzmocnienia rynku zamówień publicznych.
W aspekcie międzynarodowym eurodeputowany z Wielkopolski postulował silniejsze monitorowanie stanu realizacji umów międzynarodowych. Wezwał też WTO do ustanowienia wielostronnego porozumienia w sprawie zasad konkurencji. W aspekcie rynku globalnego poseł Szejnfeld, jako równie ważną, uznał pomoc dla krajów rozwijających się na rzecz upowszechniania uczciwej konkurencji.
Jednym z istotnych czynników kreujących równość na rynku w obecnych czasach jest dostęp do energii. Dlatego europoseł zaznaczył w swoim stanowisku, iż konieczne jest wyrównanie dostępu do wszystkich zasobów, ale z wyraźnym podkreśleniem dostępu do źródeł energii, a także przesyłu i transportu.
Deputowany z wielkopolski pamiętał też o istotnej roli w gospodarce mikrofirm, małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego podkreślił konieczność wspierania MSP, w tym w zakresie finasowania zewnętrznego, by wzmocnić ich konkurencję również w aspekcie międzynarodowym.
Komisja Europejska poświęciła w swoim dokumencie szczególnie wiele uwagi Jednolitemu Rynkowi Cyfrowemu. I trudno się dziwić, bowiem właśnie w tym segmencie obserwujemy najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie specyfika rynku „wirtualnego” wymaga innego podejścia i regulacji niż tradycyjny rynek „realny”. – mówił eurodeputowany podczas prezentacji swojej opinii.
Ważnymi tematami w sprawozdaniu Komisji Europejskiej, wg. posła Szejnfelda, stały się także: usprawnienie rynku energii, rozwój uczciwego i przejrzystego sektora finansowego, zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu oraz upowszechnienie kultury konkurencji w Unii Europejskiej oraz na rynku globalnym.
Głosowanie nad opinią autorstwa europosła Adama Szejnfelda odbędzie się w drugiej połowie listopada.
Mateusz Grzelczyk
Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg