Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Bezpieczeństwo energetyczne – priorytet

Redaktor admin on 16 Grudzień, 2014 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- Trzeba wyciągnąć wnioski z agresywnych działań Kremla wobec Ukrainy. Trudno postrzegać dzisiaj Rosję, jako przewidywalnego partnera. Dlatego inwestycje służące wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy muszą być traktowane priorytetowo. Od stopnia dywersyfikacji źródeł energii i kierunków ich dostaw będzie w niedalekiej przyszłości zależała także pozycja naszego kraju w negocjacjach z Rosją. Nie wolno bowiem zapominać, że kontrakt jamalski obowiązuje do 31 grudnia 2022 r. i jeśli do końca 2019 r. Polska i Rosja nie wyrażą woli jego zakończenia, to automatycznie przedłuży się o kolejne pięć lat - podkreślił poseł Adam Szejnfeld w trakcie spotkania z przedstawicielami Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Poseł Szejnfeld w sprawach polityki energetycznej spotkał się również z przedstawicielami Zarządu Towarowej Giełdy Energii SA. Oba spotkania miały miejsce w Parlamencie Europejskim.

Eurodeputowany z Wielkopolski uważa, iż państwa członkowskie Unii Europejskiej myślą często o wzmacnianiu swego bezpieczeństwa energetycznego w oderwaniu od działań podejmowanych przez sąsiadów – Nie wystarczy rozbudowywać sieci wewnętrzne w danym kraju. Trzeba inwestować w połączenia wzajemne, czyli tzw. interkonektory, które umożliwiają przesyłanie energii elektrycznej i gazu ziemnego pomiędzy państwami, zarówno między krajami Unii Europejskiej, jaki i krajami trzecimi, np. Ukrainą. Koordynacja tych działań to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed Marošem Šefčovičem, Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej - dodał poseł Szejnfeld.

Kwestia rynku energii elektrycznej i gazu stała się również przedmiotem spotkania eurodeputowanego z Wielkopolski z przedstawicielami Towarowej Giełdy Energii SA – Każdy konsument w Polsce zna najważniejszych operatorów telefonii komórkowej w Polsce i potrafi wybrać najkorzystniejszą ofertę z punktu widzenia jego indywidualnych potrzeb. Niestety, nie jest podobnie w przypadku dostawców gazu i energii elektrycznej – każdy Polak powinien mieć jednak możliwość poznania i porównania cen oraz łatwego wyboru operatora. Sprzyjałoby to racjonalizacji zużycia energii przez gospodarstwa domowe - podkreślił poseł Szejnfeld.

***

Zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie Polski, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego. W latach 2014-2023 spółka planuje wybudować w sumie ok. 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części

Polski. Dzięki tzw. specustawie o terminalu LNG operator jest spokojny o sprawną realizację inwestycji w Świnoujściu. Gaz-System w ciągu ostatnich pięciu lat wydał 4,5 mld. Na kolejne cztery lata planuję realizację projektów o łącznej wartości ok. 7 mld zł.

Towarowa Giełda Energii (TGE) SA powstała pod koniec 1999 roku. W ciągu pół roku od zarejestrowania działalności został uruchomiony Rynek Dnia Następnego (rynek spot dla energii elektrycznej). W 2003 roku TGE, jako pierwsza i do tej pory jedyna uzyskała licencję od Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie giełdy towarowej.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)