Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Bezpieczeństwo Europy.

Redaktor admin on 19 Sierpień, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Po wielu latach pokoju i stabilności Unia Europejska stoi w obliczu coraz większej niepewności i pojawiających się nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa. – Uważam, że Europa powinna przejąć większą odpowiedzialność za własną obronę, dlatego też konieczne jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności całego unijnego przemysłu obronnego. – uważa poseł Adam Szejnfeld, który ze względu na wagę tego zagadnienia zwrócił się do Komisji Europejskiej ze swoimi wątpliwościami dotyczącymi wdrożenia Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego na lata 2019 – 2020.

- Szczególnie teraz, w obliczu kryzysu zaufania do pełnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w działania w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, europejska polityka obronna musi stać się priorytetem politycznym wszystkich państw Starego Kontynentu. Między innymi dzięki wspólnym wysiłkom w zakresie inwestycji w rozwój bezpieczeństwa możemy zapewnić naszym obywatelom bezpieczeństwo i pokój. – napisał do Komisji eurodeputowany w Wielkopolski.

W czerwcu br. Komisja Europejska zaproponowała Europejski Program Rozwoju Przemysłu Obronnego na lata 2019 – 2020, w ramach którego zamierza przeznaczyć 500 milionów euro na wsparcie projektów w fazie rozwojowej. Warunkiem uzyskania dofinansowania w jego ramach jest to, aby przygotowywany produkt był projektem transgranicznym. Jego twórcy muszą stworzyć konsorcjum złożone z przynajmniej trzech firm, z co najmniej dwóch państw członkowskich. Jednocześnie firmy te nie mogą być współzależne.

- Celem wspomnianej inicjatywy legislacyjnej jest wsparcie państw członkowskich w rozwoju i wdrażaniu technologii podnoszących bezpieczeństwo i mających zastosowanie w sektorze obronnym. Wnioski z tego dwuletniego programu mają posłużyć następnie, jako podstawa dla przyszłego programu wsparcia badań i rozwoju technologii obronnych w przyszłych Wieloletnich Ramach Finansowych 2021-2027. – zaznacza europoseł Szejnfeld.

W związku z krótkim czasem przygotowania tej inicjatywy, która ma wejść w życie od początku roku 2019, poseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Komisji Europejskiej z wskazując swoje wątpliwości między innymi związane ze sprawiedliwym rozkładem geograficznym wykorzystania środków programu. Wątpliwsi posła budzi tez kwestia zasad podziału środków w kontekście obaw, że z programu skorzystają tylko duże koncerny zbrojeniowe z Niemiec, Francji czy Włoch, które często korzystają już z bardzo zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Co natomiast z firmami z innych państw, które dla wspólnego bezpieczeństwa Unii Europejskiej powinny zasadniczo podnieść swój poziom techniczny i technologiczny? – zapytał poseł Szejnfeld.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające europejski program rozwoju przemysłu obronnego mający na celu wspieranie konkurencyjności i innowacyjności przemysłu obronnego UE:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:52017PC0294&from=PL

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

#parlament europejski #ue #obronnosc #europejskapolitykaobronna #przymyslzbrojeniowy

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)