Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Cały Parlament za sprawozdaniem Szejnfelda

Redaktor admin on 8 Czerwiec, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

608 głosów „za”, przy zaledwie 11 głosach „przeciw” i 14 głosach wstrzymujących się. Taką większością Parlament Europejski poparł sprawozdanie posła Adama Szejnfelda i tym samym wyraził zgodę na przystąpienie Unii Europejskiej do Protokołu w sprawie wyeliminowania nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi – To porozumienie jest dziś główną, światową inicjatywą mającą na celu zwalczanie nielegalnego obrotu papierosami poprzez zwiększenie bezpieczeństwa łańcucha dostaw wyrobów tytoniowych. Bardzo się cieszę, że Parlament Europejski podzielił moje stanowisko w tej kwestii – podkreślił poseł Adam Szejnfeld, który przez ostatnie kilka miesięcy zajmował się tym dossier w ramach Komisji Handlu Międzynarodowego PE.

- Nielegalny handel wyrobami tytoniowymi stanowi dla Unii Europejskiej poważny problem. Proceder ten powoduje nie tylko ogromne straty dla budżetu państwa, z tytułu niezapłaconych ceł i podatków, ale służy także do finansowania innych obszarów przestępczości zorganizowanej, jak handel używkami, dopalaczami, prostytucja i stręczycielstwo. Są podejrzenia, że ostatnio także przemyt imigrantów a nawet terroryzm. Poza patologiami społecznymi i zjawiskami kryminalnymi, nie mniej istotne są skutki dla zdrowia osób używających wyroby tytoniowe nielegalnego pochodzenia. One, bowiem nie podlegają żadnym normom sanitarnym, higienicznym, a już na pewno jakościowym – uważa eurodeputowany z Wielkopolski.

Protokół przewiduje w szczególności ustanowienie ogólnoświatowego systemu identyfikacji i śledzenia produktów tytoniowych. Przepisy obejmują udzielanie licencji, wymogi dotyczące prowadzenia rejestrów, uregulowanie sprzedaży internetowej, sprzedaży bezcłowej i tranzytu międzynarodowego. Określa także przestępstwa i odpowiedzialność oraz opłaty z tytułu zajęcia towaru, a także obchodzenie się ze skonfiskowanymi wyrobami. Ma on również na celu zacieśnienie współpracy międzynarodowej, włącznie ze wzajemną pomocą administracyjną w sprawach celnych. Aby Protokół mógł wejść w życie, musi zostać ratyfikowany przez 40 stron.

- Niestety do tej pory jedynie 5 państw członkowskich UE zakończyło procedury związane z ratyfikacją Protokołu. Polska nie należy do tego grona. Mam jednak nadzieję, że nasz kraj nadrobi tę zaległość, zwłaszcza, że nasze przystąpienie do Protokołu nie będzie wiązało się z zasadniczymi zmianami w obowiązującym systemie prawnym. Niektóre postanowienia Protokołu mogą natomiast mieć istotne znaczenie dla działań naszej Służby Celnej i innych organów ochrony szczególnie w zakresie kontroli łańcucha dostaw – powiedział poseł Szejnfeld.

- Z punktu widzenia naszego kraju największe znaczenie będzie jednak miało przystąpienie do Protokołu i wdrożenie w życie jego postanowień przez kraje trzecie, przede wszystkim Rosję i Ukrainę, z których do Polski trafia większość podrabianych papierosów i innych wyrobów tytoniowych – podsumowuje eurodeputowany.

Protokół w sprawie wyeliminowania nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi do Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu został przyjęty w 2012 roku i stanowi obecnie jedyną wielostronną inicjatywę regulacyjną w obszarze walki z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi. Protokół musi zostać ratyfikowany przez 40 stron, by wejść w życie. Jego niezwłoczna ratyfikacja przez Unię Europejską oraz jej państwa członkowskie może znacząco przyczynić się do szybkiego wejścia w życie i wdrożenia Protokołu.

Tekst Protokołu dostępny jest na stronie:

http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/80873/1/9789241505246_eng.pdf?ua=1

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

https://www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)