Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Ceny gazu dobijają firmy. Niemcy pomagają, Polska nie!

Redaktor admin on 19 Grudzień, 2022 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Rząd PiS odmówił włączenia pod ochronę przed negatywnymi skutkami podwyżek cen gazu małe i średnie przedsiębiorstwa. Wielu z nich może z tego powodu zawiesić lub zamknąć działalność, a części zbankrutować. Trudno to zrozumieć, zwłaszcza w sytuacji, kiedy w innych krajach, na przykład w Niemczech, dzieje się zupełnie odwrotnie, rządy wspierają biznes chroniąc go przed kryzysem. Z tych powodów senator Adam Szejnfeld wystąpił z oświadczaniem do premiera Mateusza Morawieckiego.

Niemcy, największy partner gospodarczy Polski w Europie, w ramach wsparcia własnej gospodarki oraz rynku pracy, ma wprowadzić od stycznia 2023 roku na terenie Niemiec nowe zasady ustalania cen gazu dla przedsiębiorców. Mają one wynosić odpowiednio:

  1. Dla małych i średnich przedsiębiorstw – gwarantowana cena gazu brutto ma wynosić 12 centów za kilowatogodzinę do 80 procent dotychczasowego zużycia. Dla pozostałych 20 procent ma obowiązywać cena umowna.
  1. Dla dużych przedsiębiorstw – gwarantowana cena gazu brutto ma wynosić 7 centów za kilowatogodzinę do 70 procent jego dotychczasowego zużycia. Podobnie i w tym przypadku dla pozostałych 30 procent ma obowiązywać cena umowna.
  1. W przypadku natomiast ciepła sieciowego gwarantowana cena brutto ma wynosić 9,5 centa.

Aktualna natomiast cena gazu w kontraktach terminowych na rok 2023 na terenie Polski potrafi wynosić nawet i 655 PLN/MWh, czyli znacznie więcej niż w Niemczech (w przeliczeniu to ok. 139 euro/MWh). Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy będą zmuszeni płacić za gaz cenę znacznie wyższą niż przedsiębiorcy na terenie Niemiec.

W związku z tym senator Adam Szejnfeld zapytał, dlaczego polski rząd nie włączył naszych przedsiębiorstw do ostatnio uchwalonej ustawy o zmianie ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu i jak to się ma do deklarowanej przez Rząd chęci ochrony polskich przedsiębiorców, w tym mikro, małych i średnich firm, przed negatywnymi skutkami wzrostu cen gazu?

Czekamy na odpowiedź.

Kamila Łańska

Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda

Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

REGON 385025697

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)