Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce u progu roku 2022 – OCENA I REKOMENDACJE”, to był temat piątkowych obrad Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którego przewodniczącym jest senator Adam Szejnfeld.
W posiedzeniu odbytym w formule hybrydowej udział wzięło ponad 80 osób reprezentujących organizacje przedsiębiorców i pracodawców. Zaplanowana na dwie godziny debata przeciągnęła się prawie do czterech, gdyż tak żywa była dyskusja przepełniona krytyką rządu i wyrażaniem gorzkich sów na temat obecnej, bardzo trudnej sytuacji przedsiębiorców w Polsce.
Obrady Zespołu otworzył senator Adam Szejnfeld, przedstawiając między innymi badania oceny klimatu koniunktury gospodarczej opublikowane przez GUS ze stycznia br. Wynika z nich, że w prawie wszystkich sektorach i branżach w Polsce mamy do czynienia z radyklanym spadkiem ocen koniunktur gospodarczej, na przykład w przetwórstwie przemysłowym (-12,4%), budownictwie (-17%), handlu hurtowym (-1,5%), handlu detalicznym (-10,5%), transporcie i gospodarce magazynowej (-6%), w branży zakwaterowania i gastronomii (-19,1%). Dodatnią ocenę odnotowano tylko i wyłącznie w sektorze informacji i komunikacji (+12,5%).
Wprowadzenia do dyskusji w poszczególnych zagadnieniach debaty dokonali:
-
Chaos podatkowy wywołany „Polskim ładem” – Przemysław Pruszyński, dyrektor Pionu Podatków Konfederacji Lewiatan.
-
Niepewność prawna działalności gospodarczej w Polsce – Marek Kowalski, prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich.
-
Rosnące skokowo koszty działalności gospodarczej małych i średnich firm – Robert Składowski, prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców.
W dyskusji przedsiębiorcy, pracodawcy, przedstawiciele organizacji gospodarczych z całej Polski prezentowali nie tylko swoje oceny i opinie, ale także podawali konkretne przykłady negatywnych skutków wprowadzanych w Polsce przepisów prawa, które zamiast służyć rozwojowi, to go hamują. Postulowano także uchylenie ustaw podatkowych „Polskiego ładu”, wprowadzenie nowego systemu stanowienia praca uwzgledniającego obowiązkowe konsultacje społeczne wszystkich projektów ustaw, a także wsparcie branż szczególnie dotkniętych skutkami podwyżek, szczególnie cen energii elektrycznej i gazu.
Przewodniczący Adam Szejnfeld podsumowując postulaty i wnioski zgłoszone przez uczestników, zaapelował do rządu o współpracę na rzecz polskich przedsiębiorców z sektora MSP mówiąc: „Deklarujemy chęć współpracy z rządem (…), bo to, co jest złe, trzeba natychmiast zmienić. To będzie służyło wszystkim stronom, także samemu rządowi”. „Dlatego wyciągamy rękę do rządu i apelujemy, aby postulaty przedsiębiorców i pracodawców zostały uwzględnione w pilnych pracach nad koniecznymi zmianami prawa, zwłaszcza podatkowego. W przeciwnym razie (…) wiele firm może upaść” – zaapelował senator Adam Szejnfeld.
Szersza relacja z obrad zostanie zaprezentowana w kolejnej informacji prasowej.
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności
Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542
Portale i media społecznościowe:
https://www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld
#przedsiębiorczość #MSP #MŚP #gospodarka #RadaPrzedsiębiorczości #PolskiŁad #Podatki #Legislacja #Emerytury #Podatnicy #Emeryci #Podwyżki #chaos #AdamSzejnfeld #senatorSzejnfeld #PraceSenatu #NGO #PlatformaObywatelska #KoalicjaObywatelska #KIG #BCC #Lewiatan #PracodawcyRP #PRB #FPP #Ekspert #PolskiWał #RuskiŁad #DożyznaPiS #drozyznapis