„Jestem zwolennikiem takich przepisów, które będą budowały poczucie bezpieczeństwa posiadania i użytkowania działek na rodzinnych ogrodach działkowych” – mówił na zebraniach z działkowiczami w Czarnkowie i Trzciance poseł Adam Szejnfeld. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012 r. w sprawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych budzi duże niepokoje społeczne. Milionowa rzesza działkowców obawia się o przeszłość swoich ogrodów. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obecnie obowiązująca ustawa jest niezgodna z konstytucją, a więc należy ją zmienić. W związku z tym poseł Adam Szejnfeld 27 lutego br. spotkał się w Czarnkowie oraz Trzciance z działkowiczami oraz przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców. W obu spotkaniach udział wzięła również posłanka Maria Janyska, a także radni Czarnkowa i Trzcianki oraz burmistrz Trzcianki Piotr Birula.
Jestem zwolennikiem takich przepisów, które będą budowały poczucie bezpieczeństwa posiadania i użytkowania działek na rodzinnych ogrodach działkowych. Równie ważne jest według mnie bezpieczeństwo finansowe, rozumiane w ten sposób, że użytkownicy działek nie będą się obawiali nie tylko wywłaszczeń, ale także i kosztów utrzymania działek. Najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie gwarancji ustawowych zachowania działek, co najmniej na 25 lat, i automatycznego przedłużania tego okresu na kolejny, jeśli nie nastąpiłaby zmiana miejscowego planu zagospodarowania. W wyjątkowych sytuacjach konieczności wywłaszczenia – tak jak obecnie – działkowiczowi musi należeć się odszkodowanie. W przypadku ewentualnych konieczności likwidacji danego ogrodu winno być wypłacone nie tylko odszkodowanie działkowiczom, ale również przydzielony i urządzony powinien być pod ogrody inny teren. Ludzie muszą mieć pokoleniową, a nawet wielopokoleniową pewność i spokój o swoje działki” – mówił na zebraniach z działkowiczami w Czarnkowie i Trzciance poseł Adam Szejnfeld.
Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku z dnia 11 lipca 2012 r. uznał za niekonstytucyjne 24 artykuły ustawy o ogrodach działkowych. Pierwszym i najważniejszym zarzutem wobec ustawy był monopol w zarządzaniu ogrodami, realizowany ustawowo przez Polski Związek Działkowców (PZD). Wśród innych wytkniętych niekonstytucyjnych rozwiązań w ustawie było pozbawienie właścicieli gruntów (gmin, skarbu państwa) władztwa nad swoim mieniem. Zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny artykuły stracą ważność 18 miesięcy po ogłoszeniu werdyktu Trybunału w Dzienniku Ustaw, czyli 20 lipca 2012 r.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda