Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Coraz bliżej Paderewskiego

Redaktor admin on 5 Kwiecień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

I.J. Paderewski zapisał się na wielki w historii Poznania i całej Wielkopolski. Dlatego, razem z Towarzystwem im. Hipolita Cegielskiego, postanowiliśmy uhonorować tego niezwykłego człowieka i wybitnego Polaka – takie słowa eurodeputowanego Adama Szejnfelda, a zarazem Przewodniczącego Honorowego Komitetu Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego mogli usłyszeć zebrani na uroczystym wmurowaniu aktu erekcyjnego, który odbył się 1 kwietnia br. Kamień węgielny wmurowali inicjatorzy pomnika oraz wybitni przedstawiciele Wielkopolski ze wszystkich środowisk, m.in. Zofia Cegielska-Doefer, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król oraz marszałek Marek Woźniak.

Ignacy Jan Paderewski to jeden z najwybitniejszych Polaków. Ten znakomity artysta, kompozytor i polityk – minister oraz premier polskiego rządu – znany był z wielu form aktywności patriotycznej, politycznej i filantropijnej. W swojej działalności zarówno, jako premier II Rzeczypospolitej Polskiej, jak i negocjator pomiędzy dwoma, ważnymi dla kraju stronnictwami – Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego – zawsze dbał o dobro Polski. Z tego powodu pamięć o Ignacym Janie Paderewskim powinna zostać zachowana dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków – uważa eurodeputowany z Wielkopolski.

Miejsce postawienia monumentu nie jest przypadkowe. To właśnie w stolicy Wielkopolski I. J. Paderewski stał się katalizatorem wybuchu jedynego zwycięskiego w ostatnich dziejach powstania narodowego. Cieszę się, że nasza wspólna praca nad realizacją obywatelskiej, patriotycznej inicjatywy wybudowania w Poznaniu pomnika Ignacego Jana Paderewskiego, wchodzi już w końcowe stadium. Jestem przekonany jednak, że wszyscy razem, w jeszcze większym gronie, spotkamy się podczas głównej uroczystości, tj. odsłonięcia pomnika wielkiego artysty, wielkiego polityka i wielkiego Polaka – Ignacego Jana Paderewskiego. – stwierdził europoseł Szejnfeld.

Pomnik pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego, którego wizyta w Poznaniu w grudniu 1918 r. doprowadziła do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stanie na placu Stefana Stuligrosza przy Akademii Muzycznej. Miejsce nie jest przypadkowe – poznańska Akademia Muzyczna nosi bowiem imię Paderewskiego. Koszt jego powstania to około 800 tys. złotych. Ufundowano go ze składek darczyńców – bez sięgania po środki publiczne pieniądze. Pomnik jest już gotowy, ma 3 metry wysokości i waży ponad 500 kg, a wykonany jest z brązu.

źródło: inf. własna oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego

zdjęcia:  Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego

Marta Łasak

asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)