Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Cyberobrona priorytetem! – Adam Szejnfeld w PE

Redaktor admin on 15 Czerwiec, 2018 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Sprawa jest ważna, bowiem bezpieczeństwo, to nasz wspólny, unijny priorytet! Historycznie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ląd, morze, powietrze, a od niedawna także kosmos, są potencjalnymi teatrami działań wojennych. W ostatnich latach do tego katalogu na pewno dołączyła także cyberprzestrzeń. - powiedział europoseł Adam Szejnfeld w Parlamencie Europejskim w Strasburgu występując w dwóch debatach na temat sytuacji bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Jedna poświęcona była relacjom UE a NATO, druga dotyczyła cyberobrony.

- Obecnie budowana Europejska Unia Obrony musi bardzo poważnie traktować kwestie cyberprzestrzeni. Europejska Agencja Obrony oraz Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Sieci i Informacji muszą przygotować więc konkretne projekty na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa dla dobrej przyszłości Wspólnoty. Za dużo mamy bowiem słów, a za mało czynów w tej niezmiernie ważniej sprawie! – postulował eurodeputowany z Wielkopolski.  

Ujawnione przypadki ingerencji Rosji w kampanię referendalną dotyczącą Brexitu, czy ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych przy użyciu trolli i botów internetowych, albo działalność Cambridge Analytica, to tylko kilka podawanych publicznie przykładów uświadamiających znaczenie bezpieczeństwa w sieci dla stabilności procesów demokratycznych o - uważa europoseł z Wielkopolski.

Cyberobrona to jedno z tych zagadnień, które jest ważne zarówno dla Wspólnoty, jak i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Inną fundamentalną sprawą jest strategia bezpieczeństwa Wspólnoty budowana także i poza jej dzisiejszym fundamentem, czyli obok NATO.

- Debatujemy nie tylko na bardzo ważny temat, ale też w bardzo ważnym momencie. Od ostatniego szczytu NATO w Warszawie, minęły tylko dwa lata a świat w tym krótkim czasie bardzo się już zmienił, i to na gorsze. Z jednej strony mamy do czynienia z zagrożeniami niekonwencjonalnymi, z zagrożeniami hybrydowymi, a z drugiej strony zmienia się polityka supermocarstwa będącego od końca drugiej wojny światowej gwarantem pokoju nie tylko europejskiego, ale i światowego, czyli Stanów Zjednoczonych. Równie niepokojące sytuacje obserwujemy w Turcji, która przecież dysponuje drugą co do wielkości armią w strukturach Paktu. Widać więc wyraźnie, że musimy się bardzo poważnie zastanowić nad tym, czy Unia nadal powinna opierać swoją przeszłość tylko i wyłącznie na NATO, czy też nie powinniśmy, jako Wspólnota, mieć także i własnych zdolności obronnych. Je natomiast buduje się nie latami, ale dekadami, więc decyzje muszą zapadać już też, a nie w nieokreślonej „przyszłości” – uważa europoseł z Wielkopolski, przypominając jednocześnie, że 6 państw UE nie należy do NATO, a 7 państw NATO nie należy do UE. Poseł Szejnfeld przypomniał równie, iż niedługo, za niecały miesiąc odbędzie się szczyt NATO w Brukseli. Wśród tematów, które będą omawiane znajdują się między innymi hybrydowe oraz cybernetyczne zagrożenia dla bezpieczeństwa państw obszaru transatlantyckiego. To powinien być szczyt przełomowy w planowani eliminacji czy ograniczaniu tych zagrożeń dla państw członkowskich.

#Obrona #Bezpieczeństwo #NATO #PaktPółnocnoatlantycki #Cyberobrona #Cyberbezpieczeństwo #Współpraca #Bruksela #Strasburg #ParlamentEuropejski #UE #UniaEuropejska #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld #PE #EPL #EPP #Polska #Europa #Wielkopolska

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)