Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Czas na odrębny Kodeks Pracy dla MŚP

Redaktor admin on 16 Kwiecień, 2019 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- Zupełnie inaczej funkcjonują przedsiębiorstwa zatrudniające tysiące czy dziesiątki tysięcy pracowników w porównaniu z tymi firmami, gdzie oprócz właściciela pracuje na przykład tylko jedna, czy dwie osoby. Dlatego według mnie potrzebne są odrębne, elastyczne przepisy prawa pracy dotyczące działalności wyłącznie mikroprzedsiębiorstw i małych firm – uważa europoseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego, który w tej sprawie podjął inicjatywę w Komisji Europejskiej.

Nie bez przyczyny małe i średnie przedsiębiorstwa uważane są za trzon europejskiej gospodarki. Reprezentują one bowiem prawie 98 % wszystkich przedsiębiorstw i zatrudniają 67 % Europejczyków, tworząc miejsca pracy i będąc motorem napędowym europejskiego rozwoju. Dlatego obecnie średnie zatrudnienie w unijnych przedsiębiorstwach to 5,5 osoby, ale w wielu krajach członkowskich średnia ta jest jeszcze niższa.

- Niestety, tej sytuacji w zasadzie nie biorą pod uwagę sztywne przepisy prawa pracy, co bardzo utrudnia działalność przedsiębiorstw tego sektora. Przepisy prawa pracy, w tym kodeksów pracy, w swojej przytłaczającej większości dotyczą bowiem w takim samym stopniu potężnych koncernów, jak i najmniejszych podmiotów gospodarczych na rynku - dodaje europoseł Adam Szejnfeld, który w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego nie tylko zasiada w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, ale jest również członkiem Koła Europejskiej Partii Ludowej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- Potrzebne są więc zasadnicze zmiany, polegające między innymi na stworzeniu odrębnych, elastycznych przepisów prawa pracy dotyczących działalności wyłącznie mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nie da się osiągnąć tego ważnego celu bez aktywnego zaangażowania się w ten proces władz Unii Europejskiej. Dlatego zwróciłem się do Komisji Europejskiej z pytaniem, czy dostrzega konieczność wypracowania zupełnie odrębnych przepisów prawa pracy dedykowanych wyłącznie mikro przedsiębiorcom i małym firm i czy ewentualnie przewiduje podjęcie działań zmierzających do realizacji tego celu w najbliższej przyszłości – podsumowuje eurodeputowany.

Warto przypomnieć, że Adam Szejnfeld, który w polskim Sejmie pełnił funkcję m.in. przewodniczącego Komisji Gospodarki oraz wiceprzewodniczącego Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, już wcześniej zgłosił projekt ustawy Kodeks pracy dla małych i średnich przedsiębiorstw, który był zbiorem przepisów uwalniających najmniejsze firmy od obciążeń, na które mogą sobie pozwolić tylko duże przedsiębiorstwa. Krajowe inicjatywy tego typu potrzebują jednak działań w sferze ogólnoeuropejskiej, tak, by tworzyły spójnych system prawa dla przedsiębiorstw tego sektora – uważa Adam Szejnfeld, europoseł z Wielkopolski.

#KoalicjaEuropejska #PrzyszłośćPolski #WielkiWybór #PlatformaObywatelska #KoalicjaObywatelska #Przedsiębiorcy #Przedsiębiorstwa #Przedsiębiorczość #PrawaPrzedsiębiorców #Praca #Pracodawca #KodeksPracy #PrawoPracy #Firmy #MŚP #Biznes #MojaFirma #MójBiznes #Gospodarka #Konkurencja #UczciwaKonkurencja #Bruksela #PE #ParlamentEuropejski #UE #UniaEuropejska #KE #KomisjaEuropejska #EPP #EPL #AdamSzejnfeld

Mateusz Grzelczyk

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)