Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Czy Polska jest krajem przyjaznym inwestorom?

Redaktor admin on 26 Wrzesień, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfelda był gościem „Śniadania z Rzeczpospolitą”, cyklu debat wydawnictwa Presspublica. Debata nt. “Bariery prowadzenia inwestycji w Polsce” odbyła się 25 września 2012 r.

Polska jest na drugim miejscu po RFN w rankingach najbardziej atrakcyjnych krajów dla Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w Europie. Podobnie sprawa się ma w zakresie atrakcyjności polskich miast. Zawsze w czołówce jest Kraków a Warszawa, np. w rankingu dotyczącym inwestycji w nieruchomości zajmuje drugie miejsce zaraz po Londynie. Według samych zainteresowanych, a więc przedstawicieli zagranicznych inwestorów, wyprzedzamy konkurencję ze względu na: stabilną sytuacje makroekonomiczną, skuteczne unikanie recesji, atrakcyjny system zachęt dla inwestorów, dobry klimat inwestycyjny, duży rynek wewnętrzny i bliskość ogromnego rynku europejskiego, sprzyjający system prawa, silną pozycje Polskie w Unii Europejskiej oraz dobrą relację wysokości płacy do jakości pracy. Ale priorytetem są: kapitał ludzi, młode społeczeństwo, wysoki potencjał intelektualny oraz ambitni pracownicy. Oczywiście są i bolączki, do których należy zaliczyć niektóre elementy systemu zachęt, prawo, zwłaszcza w zakresie prawa pracy i prawa podatkowego oraz prawa inwestycyjnego, np. prawo budowlane, prawo zamówień publicznych albo ochrony środowiska. W tym, więc zakresie nadal należy podejmować działania modernizacyjne, by utrzymywać wysoką konkurencyjność polski na rynku globalnym – mówił m.in. poseł Adam Szejnfeld.

Mimo kryzysu w strefie Euro, napływ inwestycji zagranicznych do Europy w 2011 roku był większy niż rok wcześniej – wynika z raportu Ernst & Young. Liczba inwestycji w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 4% i osiągnęła rekordowy poziom: 3906 projektów. Natomiast liczba stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym miejsc pracy była najwyższa od 2007 roku i wyniosła ponad 157 tys. Udział inwestycji ulokowanych w roku 2011 w Europie wzrósł z 26,8% do 28,2% w skali globalnej. To oznacza, że „stary kontynent” pozostaje drugim najatrakcyjniejszym kierunkiem inwestycyjnym po Chinach w skali całego świata. Największym inwestorem w Europie pozostają Stany Zjednoczone. Firmy z tego kraju stworzyły prawie 42 tys. miejsc pracy. Drugim największym inwestorem byli Niemcy, a trzecim Brytyjczycy. Zauważalny jest również wzrost znaczenia Chin jako inwestora. Liczba projektów chińskich w Europie wzrosła w roku 2011 o 22% w porównaniu z 2010. Na tym tle bardzo dobrze wypada także Polska stając się liderem przyjmowania BIZ-e w Europie. Świadczą o tym dane europejskie oraz polskie. Według na przykład danych NBP i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wartość projektów BIZ, które napłynęły do Polski w 2011 roku wyniosła 9,7 mld Euro i było to prawie o 1/3 więcej niż w roku 2010.

Eksperci, w tym poseł Adam Szejnfeld, analizując aktualny stan prezentowali jednocześnie swoje zalecenia mające służyć wzmocnieniu i utrzymania trendu wzrostowego popularności Polski w zakresie lokowania w naszym kraju bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

* * * *

Projekt „Śniadania z Rzeczpospolitą” jest inicjatywą, której celem jest przybliżenie najbardziej aktualnych i najważniejszych tematów gospodarczych, politycznych i społecznych. Kameralne spotkania w wąskim gronie ekspertów i nieformalnej, przyjemnej atmosferze z maksymalnie szerokim odbiciem na łamach tytułów wydawnictwa Presspublica. Organizatorom zależy na promowaniu omawianych treści stąd idea – spotkań w wąskim gronie, ważnych gości i istotne tematy szeroko relacjonowane w krajowych mediach.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)