Poseł Adam Szejnfeld wziął udział w Katowicach w otwarciu II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli m.in. prezydent Lech Wałęsa, prof. Jerzy Buzek, wicepremier Waldemar Pawlak. Do zebranych z przesłaniem zwrócił się także prezydent Bronisław Komorowski. Pierwszy dzień kongresu zainaugurowała sesja plenarna pt. Nauka – Biznes – Samorząd – RAZEM DLA GOSPODARKI, a następnie odbył się, z udziałem posła Adama Szejnfelda, niezmiernie ciekawy panel na kontrowersyjny temat a mianowicie Samorząd gospodarczy – reprezentant przedsiębiorców, jako koordynator współpracy ze środowiskami naukowymi, administracją rządową i samorządem terytorialnym. Podczas dyskusji starły się poglądy „za” i „przeciw” postulatowi powołania w Polsce powszechnego samorządu gospodarczego.
II Kongres MŚP otworzył prof. Jerzy Buzek stwierdzając, że – Nie byłoby dziś kryzysu, gdyby niektóre państwa i niektóre instytucje finansowe zachowywały się tak jak małe i średnie przedsiębiorstwa, to znaczy odpowiedzialnie i rzetelnie, bez nadmiaru ryzyka, bez życia ponad stan, bez braku reakcji na rzeczywistą sytuację.
W Polsce mamy problem ze stanem społeczeństwa obywatelskiego. To nie tylko przedsiębiorcy bowiem nie zrzeszają się w organizacjach gospodarczych, ale w ogóle mamy niski poziom samozorganizowania się osób reprezentujących różne środowiska i zawody. Dlatego bardziej działania na rzecz edukacji społecznej, wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz zmiany systemu konsultacji społecznych oraz dialogu obywatelskiego widziałbym, jako właściwe, niżeli proponowanie nowych rozwiązań instytucjonalnych w ramach ustroju państwa. Natomiast, jeśli jednak działania legislacyjne i kreatywne miałyby iść w tym kierunku, to warto byłoby, aby w tej ważnej sprawie był konsensus pomiędzy najważniejszymi organizacjami gospodarczymi. Takowego jednak w naszym kraju nie ma – mówił poseł Adam Szejnfeld odnosząc się do propozycji powołania nowej instytucji w Polsce, finansowanej przez państwo i mającej z mocy prawa zrzeszać wszystkich przedsiębiorców niezależnie od branży i regionu ich działalności oraz wielkości i statusu prawnego danego przedsiębiorcy.
W panelu dotyczącym samorządu gospodarczego oprócz posła Adama Szejnfelda udział wzięli m.in. Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz Marek Goliszewski – prezes BCC. Podczas dyskusji miano zastanowić się czy jest możliwy jest model współpracy nauki, administracji rządowej i samorządowej z samorządem gospodarczym; jakie są realne płaszczyzny współpracy pomiędzy samorządem gospodarczym a nauką oraz administracją rządową i samorządową; jak wyglądają wzorce oraz modele w Europie, a także, jakie dodatkowe korzyści z takiej współpracy mogą wynikać dla społeczności lokalnej i regionalnej, ale cala dyskusja zamknęła się w kręgu oceny słuszności idei powołania nowej instytucji samorządowej w Polsce. Na zakończenie panelu moderator J. Steihnoff odczytał projekt uchwały II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w którym znajduje się apel do Sejmu o uchwalenie ustawy o samorządzie gospodarczym, opracowanym przez 5 organizacji: Business Centre Club, Krajową Izbę Gospodarczą, Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług, Polską Radę Biznesu i Związek Rzemiosła Polskiego.
***
W tegorocznym, zaplanowanym na cztery dni kongresie bierze udział ponad 2 tys. osób ze świata biznesu, nauki oraz administracji rządowej i samorządowej. Zaplanowano blisko 70 sesji tematycznych z udziałem ok. 250 ekspertów z różnych dziedzin życia. Tematami wiodącymi są: nowoczesne zarządzanie w mikro-, małej i średniej firmie, działanie przedsiębiorstw na międzynarodowych rynkach oraz innowacje w tym sektorze gospodarki. Na kongres przyjechały delegacje z 27 państw, m.in. byłego Związku Radzieckiego, a także wchodzącej do UE Chorwacji.
Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl