W piątek 25 marca br. w Sejmie odbędzie się I czytanie ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw – druk nr 3938. Nowa ustawa opracowana w Ministerstwie Gospodarki przewiduje zmiany, w co najmniej czerech obszarach, a mianowicie:
1. Przepisów dotyczących „Zero okienka”, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
2. W zasadach zawieszania działalności gospodarczej,
3. W kwestii związanej z posługiwaniem się zaświadczeniem o numerze REGON,
4. Przepisów związanych z działalnością tzw. pojedynczego punktu kontaktowego dla przedsiębiorców.
A/. Zmiany dotyczące „Zero okienka”. Wprowadza się m.in. dodatkowy rejestr pełnomocnictw, który ruszy od dnia 1 stycznia 2012 r. oraz zmianę dającą możliwość równoczesnego zarejestrowania działalności i złożenia wniosku o dokonanie wyboru formy opodatkowania podatkiem PIT.
B/. Zawieszanie działalności gospodarczej – zmiany dotyczą zawieszania działalności przez przedsiębiorców, którzy wykonują ją w kilku różnych formach prawnych.
C/. PPK. Zaproponowano, by organy zobowiązane do udzielania informacji punktowi kontaktowemu musiały to robić w ściśle określonych terminach, a nie jak do tej pory. Powinno to skrócić czas pozyskiwania tych informacji przez przedsiębiorców.
D/. REGON - Ustawa porządkuje kwestie związane z posługiwaniem się zaświadczeniem o numerze REGON, które będzie wydawane jedynie nowo powstałym podmiotom i to bezpłatnie oraz na żądanie. Dodatkowo proponuje się nadanie informacjom z rejestru REGON zamieszczanym na stronie internetowej GUS waloru prawnego. Dzięki temu żądanie zaświadczeń przez inne podmioty stanie się bezprzedmiotowe.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w ramach przepisów dotyczących zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, już od dwóch lat obowiązują w Polsce m.in. następujące ułatwienia:
• Prawo rozpoczynania działalności gospodarczej przed zarejestrowaniem przedsiębiorstwa (art. 14 ustawy SDG),
• Prawo zawieszania działalności gospodarczej,
• Pojedynczy punkt kontaktowy dla usługodawców z Polski i zagranicy („Zero okienka” dla usługodawców).
W najbliższym czasie wejdą natomiast w życie:
• „Zero okienka” – od dnia 1 lipca 2011r. – zdalna rejestracja firm w za pośrednictwem platformy cyfrowej – system CEIDG.
• „S24” – od 1 stycznia 2012r – rejestracja spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku.
W ramach dotychczasowych unormowań, na szczególną uwagę zasługuje rozwiązanie, obowiązujące już od dwóch lat, uprawniające do natychmiastowego rozpoczynania działalności gospodarczej. Mówi o tym art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:
Art.14, ust.1. „Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej”.
* * * *
Prawo i Sprawiedliwość zarzuca Platformie Obywatelskiej, iż kraj nasz za rządów PO spada w rankingach światowych dotyczących przedsiębiorczości. Podobnie rządy PO mają rzekomo negatywnie wpływać na zakładanie i prowadzenie firm w Polsce. Czy to jest prawda? Oto kilka informacji zadających kłam takim tezom:
Bank Światowy – Raport Doing Business
W roku 2007, za czasów rządów PiS Polska w rankingu Banku Światowego zajmowała 75 miejsce, za rządów Platformy Obywatelskiej, Polska awansowała na 70 miejsce. Bank Światowy w tym czasie wyróżnił 38 krajów, które dokonały najwięcej reform. Jednym z krajów wyróżnionych jest Polska. Ale największy skok w historii rankingu Doing Business Polska odnotowała w ramach wskaźnika „Rozpoczynanie działalności gospodarczej”. W 2010 roku awansowaliśmy aż o 28 miejsc.
Także dane mówiące o ilości zakładanych firm w Polsce wskazują, iż łatwiej zakłada się je obecnie za rządów PO i niż w czasach rządów PiS. Ukazuje to roczny przyrost ilość rejestrowanych przedsiębiorstw:
• Firmy rejestrowane w Ewidencji Działalności Gospodarczej (EDG):
2007r. - 295.033
2008r. – 317.954
2009r. – 349.656
2010r. – 402.005
• Firmy rejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS):
2008r. – 19.118
2009r. – 19.259
2010r. – 19.550
Rafał Kus
Asystent posła Adama Szejnfelda
Założenie firmy to nie problem. Problemem jest to, że państwo w stosunku do już założonych firm, zachowuje się jak oszust.
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/sekcje-specjalne/poszkodowani-przez-zus/poszkodowani-przez-zus.html