W powszechnym obrocie w Unii Europejskiej znajdują się niemalże wszystkie cenne minerały wydobywane na świecie. Niestety, sposób ich wydobycia, potem przeróbki, a nawet wprowadzenia do obrotu, także w krajach członkowskich, budzi niekiedy poważne zastrzeżenia. Bardzo często są to bowiem minerały, które zostały wydobyte z naruszeniem nie tylko międzynarodowych i krajowych przepisów, na przykład ochrony środowiska, ale także praw pracowniczych i podstawowych praw człowieka. Często w przypadku wydobywania i dystrybucji minerałów mamy do czynienia z niewolnictwem XXI w.! – uważa poseł Adam Szejnfeld, który zwrócił się w tej sprawie ze swoimi postulatami do Komisji Europejskiej.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld, członek Komisji Rozwoju, zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem o działania, jakie Komisja planuje podjąć, aby ograniczyć nielegalny handel niektórymi minerałami i pochodzącymi z nich produktami, które są pozyskiwane oraz wprowadzane do obrotu z pogwałceniem prawa międzynarodowego oraz prawa Unii Europejskiej.
Niestety, zyski z obrotu tego typu minerałami lub z ich przetwórstwa są przeznaczane także na inną nielegalną działalność, np. handel narkotykami, ale co szczególnie bulwersujące używane są również do handlu bronią oraz finansowania konfliktów zbrojnych pochłaniających dziesiątki, a nawet setki tysięcy istnień ludzkich rocznie, szczególnie w Afryce oraz w Ameryce Łacińskiej – uzasadniał swój postulat poseł Szejnfeld, który zapytał Komisje Europejską czy znane jej są kulisy handlu niektórymi minerałami i pochodzącymi z nich produktami oraz co Komisja robi i planuje na przyszłość zrobić, aby ograniczyć zło, jakie dotyka z tego powodu mieszkańców wielu biednych rejonów świata.
Joanna Jeżyk
Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg