Dwa lata temu, 24 lutego 2022 r., cały świat wstrzymał oddech. Rosja dokonała bestialskiej napaści na Ukrainę. Jak napisali senatorowie w uchwale, podjętej w 1. rocznicę agresji, „(…) rozpoczęła wojnę totalną, której celem jest podbicie całego kraju i eksterminacja Ukraińców”. Wojna pochłonęła dotychczas setki tysięcy ofiar – żołnierzy i cywilów. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia, przede wszystkim w Polsce. Rosyjski agresor nie cofa się przed niczym, torturując i zabijając jeńców wojennych, terroryzując ludność cywilną bombardowaniami osiedli, szkół i szpitali, pozbawiając ludzi dostępu do prądu, wody i żywności, porywając i wywożąc w głąb Rosji ukraińskie dzieci.
Minęły już 2 lata pełnej mobilizacji Polaków, którzy od pierwszych godzin agresji bezwarunkowo wsparli walkę Ukraińców. Polki i Polacy zaangażowali się i wciąż angażują w pomoc obywatelom Ukrainy. Okazaliśmy im niespotykaną w skali świata solidarność i serdeczność, otworzyliśmy przed nimi drzwi naszych domów, pospieszyliśmy z pomocą humanitarną, medyczną i wojskową. Jak podkreśliła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podczas rozmowy z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem, „Solidarność z Ukrainą obudziła w Polakach najlepsze cechy”. Marszałek zadeklarowała, że Senat będzie nadal wyrażał solidarność z narodem ukraińskim i go wspierał. Zapowiedziała również kontynuowanie działań na rzecz jak najszybszego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. W czasie spotkania z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że wojna wywołana przez Rosję jest wojną o wartości bliskie wszystkim społeczeństwom państw
Demokratyczny świat ma świadomość, że Ukraińcy nie tylko bronią swego kraju, ale także powstrzymują rosyjski imperializm. Dlatego wobec Rosji wdrożono znaczące sankcje gospodarcze, a Ukraina otrzymała pomoc – zarówno humanitarną, jak i wojskową, gdyż i NATO, i Unia Europejska zrozumiały skalę zagrożenia i adekwatnie na nie odpowiedziały. Pomoc wojskowa, humanitarna i finansowa dla Ukrainy osiągnęła bezprecedensową skalę.
Społeczność międzynarodowa uznaje bohaterstwo i determinację Ukraińców w walce z rosyjskim najeźdźcą. My, Polacy, wiemy, że od losów Ukrainy zależą dziś losy Polski i całej Europy. Dlatego nieustannie potępiamy działania władz rosyjskich, występujemy z apelami do Międzynarodowego Trybunału Karnego o osądzenie winnych wszystkich zbrodni wojennych dokonanych na narodzie ukraińskim. Ukraina potrzebuje solidarności całego demokratycznego świata. Polski Senat okazuje ją od samego początku rosyjskiej agresji.
W drugą rocznicę wybuchu wojny przypominamy działania Izby na rzecz wsparcia Ukrainy.
Źródło: Senat RP