Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Chodzieży obchodziło 90-lecie istnienia szkoły. Uroczystości związane z tym wydarzeniem odbyły się 18 września 2010 roku, ale już 17 września, dzień wcześniej, otwarte zostało biuro zjazdu. Zaproszeni zostali goście, nie tylko z Chodzieży, ale również spoza niej. Także i poseł Adam Szejnfeld wziął udział w jubileuszowych obchodach szkoły, zwłaszcza, że większość jego dzieci w przeszłości uczęszczała do tej szkoły.
Wszyscy mamy swoje korzenie wychowania w rodzinie. To dom, rodzice i rodzina nas kształcą, wychowują i przygotowują do dorosłego życia. Jednak ważne jest, byśmy na etapach swojego dochodzenia do dorosłości, w przedszkolu, w szkole podstawowej, w gimnazjum i szkole średniej, w końcu na uczelni spotykali ludzi wrażliwych i odpowiedzialnych, by ich mądrość mogła stać się naszą wiedzą i a ich doświadczenie naszą praktyką. Pokolenia nauczycieli, pedagogów i wychowanków, wraz z naszymi rodzicami tworzyli dzisiejsze społeczeństwo. Widać dobre było to wychowania, skoro dzisiaj nie musimy się wstydzić Polski w Europie i na świecie – powiedział poseł Adam Szejnfeld.
Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży. Po jej zakończeniu, korowód z gośćmi ruszył ulicami miasta, by na terenie I Liceum Ogólnokształcącego wziąć udział w uroczystym otwarciu obchodów 90-lecia szkoły. Po zakończeniu uroczystości otwierających, goście udali się do Chodzieskiego Domu Kultury, na uroczysty koncert, który został zorganizowany specjalnie na tę okazję. Na zakończenie obchodów, na terenie szkoły zorganizowano spotkania absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Chodzieży. Z okazji 90-lecia ufundowany został także sztandar, a jego fundatorzy zostali wpisani do Pamiątkowej Księgi Sztandaru.
Należy wspomnieć, że obchody 90-lecia szkoły połączono ze zmianą jej patrona. Z powodu powrotu do tradycji, nowym patronem szkoły została św. Barbara. Gmach liceum, został wybudowany na gruncie, należącym niegdyś do parafii św. Barbary. Władze świecki, miały otrzymać ten teren, pod warunkiem, że powstająca na nim placówka będzie nosiła imię świętej. Z inicjatywą zmiany patrona, jako pierwsi, wyszli uczniowie szkoły.
Mury szkoły opuściło dotychczas 14.794 osoby, wśród których znaleźli się wybitni ludzie nauki, profesorowie, lekarze, psycholodzy, pedagodzy, dziennikarze, prawnicy, artyści, sportowcy i księża. Obecnie uczy się w niej 478 uczniów.
Szymon Galikowski
Asystent Posła Adama Szejnfelda