W obecnych czasach realizowania nie tylko idei, ale i programów zrównoważonego rozwoju nie można mieć żadnych wątpliwości. Nie ma i nie może być nowoczesnej gospodarki bez szacunku i dbałości o środowisko naturalne. Ekologia to nierozerwalny element rozwoju gospodarczego. Nie tylko w Ministerstwie Ochrony Środowiska, ale i w Ministerstwie Gospodarki przygotowujemy i realizujemy takie programy, np. te dotyczące energetyki odnawialnej czy wykorzystywania biopaliw – mówił minister Adam Szejnfeld podczas inauguracji kolejnej, tym razem jubileuszowej już piętnastej, edycji EuroEcoMitingu (EEM). Impreza miała miejsce w dniach 3-5 lipca br. w Złotowie.
Już 15 lat minęło od pierwszej edycji organizowanego w Złotowie EuroEcoMeetingu. Jak zawsze uroczystości a potem dobra zabawa rozpoczęły się od dorocznej akcji sadzenia drzew. Minister Adam Szejnfeld bierze udział w tej imprezie niemalże od samego początku.
Tym razem sadzimy drzewa na terenach okolic byłego szesnastowiecznego zamku zniszczonego podczas potopu szwedzkiego. Ciągle wykopujemy jakieś kamienie, gruz. Niektórzy mają nadzieję, że uda się wykopać jakiś skarb. Ja natomiast mówię, że my tu nie wykopujemy skarbów, ale je zakopujemy. Bowiem to drzewa są dzisiaj naszym największym skarbem – mówił Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. To dla mnie jedna z najciekawszych części EEM. Zasadzone drzewa, dzisiaj już tysiące drzew, pozostaną tu nawet wtedy, gdy pamięć o ludziach, którzy je sadzili zaniknie. Drzewa zostaną – mówił minister Szejnfeld.
***
EuroEcoMeeting składa się z dwóch części: ekologicznej i artystyczno-rozrywkowej. W ramach części ekologicznej odbywają się m.in.:
- Akcja – „Powszechne sadzenie drzew”.
- Konkurs – „O kryształową kroplę wody” – konkurs piosenki ekologicznej.
- Konkurs wiedzy ekologicznej.
- Seminaria medycyny naturalnej
- Międzynarodowe Spotkania Młodych Ekologów.
- Konferencje i seminaria ekologiczne.
- Plastyczne warsztaty ekologiczne.
Części artystyczna natomiast to koncerty znanych i popularnych zespołów, zabawy, loterie, kulinaria…
Każdego roku liczba uczestników sięga kilku tysięcy i z roku na rok rośnie. Trudno by znaleźć region Polski, który nie byłby reprezentowany przez biorących udział w konferencjach, konkursach czy warsztatach. Coraz liczniejsza jest także reprezentacja gości z zagranicy. W tym roku przyjechali młodzi ludzie, miłośnicy ekologii i zrównoważonego rozwoju m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Białorusi i Francji.