Poseł Adama Szejnfeld przygotował na potrzeby Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej „Pakiet antykryzysowy”. Jego wcześniej zgłoszonym elementem była ustawa o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym. Obecnie natomiast poseł Szejnfeld zaprezentował kolejny projekt mający na celu ochronę rynku pracy. Jest to nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca elastyczny stosunek pracy.
W końcu 2008 roku ujawniły się na polskim rynku pracy skutki światowego kryzysu gospodarczego, które obecnie wracają do nas drugą falą związaną z kryzysem w Europie Zachodniej. Negatywne efekty załamania coraz bardziej odczuwalne są przez polskich przedsiębiorców, a w sposób dotkliwy przede wszystkim dotyczą pracowników firm oraz osób niemających zatrudnienia. Trudności przedsiębiorców skutkują pogorszeniem sytuacji w sferze zatrudnienia. Pracodawcy zaczęli na dużą skalę zwalniać pracowników. Ostatnim przykładem jest planowana redukcja zatrudnienia w zakładach Fiata aż o 1500 osób – wyjaśnia poseł Adam Szejnfeld.
Zwolnienia pracowników w sposób oczywisty powodują wzrost bezrobocia, co generuje, poza negatywnymi skutkami społecznymi, dodatkowe koszty dla budżetu państwa, Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Odbija się to także na dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz funduszach ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. W takich sytuacjach ludzie zasilają już nie tylko szeregi bezrobotnych, ale trafiają również do sfery pomocy społecznej. Część ich jednak trafia także do szarej strefy pogłębiając patologię godzącą w zasady uczciwej konkurencji. Opisywany stan wpływa na ubożenie społeczeństwa, rozwarstwienie i marginalizację w dostępie do dóbr i usług.
Wszystkie wyżej opisane zjawiska powodują, iż musimy podjąć pilne inicjatywy prawne i faktyczne, by zdecydowanie tym zjawiskom przeciwdziałać. W ramach tego zadania oraz w obliczu zagrożenia dalszym rozwojem kryzysu gospodarczego konieczne jest wyraźne przesunięcie punktu ciężkości w polityce rynku pracy i zatrudnienia, polegające na wzroście znaczenia działań mających na celu ochronę zagrożonych miejsc pracy oraz stymulowanie powstawania nowych – uważa Szejnfeld.
Polskie doświadczenia z okresu lat 2008 – 2010 pokazują, iż głównym instrumentem ochrony miejsc pracy i impulsem do tworzenia nowych jest zwiększanie elastyczności stosunku pracy. Bez tego rodzaju rozwiązań wydaje się, iż w ogóle nie będzie możliwe podjęcie efektywnej walki ze skutkami kryzysu w sferze rynku pracy. Dlatego poseł Adam Szejnfeld zgłosił do Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej projekt nowelizacji Kodeksu pracy zawierający propozycję zmian w zakresie:
- Definicji doby pracowniczej.
- Przepisów dotyczących okresu rozliczeniowego czasu pracy.
- Trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy.
- Wydłużenia niepłatnej przerwy w pracy.
- Rekompensowania pracy w dzień wolny.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl