Jednym z palących problemów społecznych na przyszłość jest reforma systemu emerytalnego. Aby społeczeństwo polskie było dobrze poinformowane o planowanej reformie, poseł Adam Szejnfeld odwiedza miasta Północnej Wielkopolski i przedstawia ich mieszkańcom założenia owej reformy. W dniu 3 kwietnia br. poseł Spotkał się z mieszkańcami Wolsztyna w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego.
Konieczność przeprowadzenia reformy emerytalnej, w tym przede wszystkim podniesienia wieku, jest odległą przyszłością, ale działania należy podjąć już dziś. Obecny rząd podejmuje się tego koniecznego zadania z poczucia obowiązki i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, mówił poseł Adam Szejnfeld.
Polska należy obecnie do ostatniej grupy nielicznych krajów, w których najwcześniej przechodzi się na emeryturę – w szczególności dotyczy to kobiet – a mimo to, nie wprowadzono wydłużenia czasu trwania pracy zawodowej. Za nami jest już tylko np. Bułgaria, czy Rumunia. Trzeba też pamiętać, że rośnie dysproporcja między liczbą osób w wieku produkcyjnym i emerytalnym, ponieważ Polacy żyją dłużej, spada liczba narodzin i coraz więcej Polaków dłużej się uczy. To wszystko tworzy niezwykle pozytywne zjawisko rozwoju cywilizacyjnego naszego społeczeństwa, a więc tym bardziej muszą za tym postępem iść odpowiednie zmiany polskiego prawa. Niewprowadzenie reformy emerytalnej może doprowadzić do destabilizacji finansów publicznych lub spowolnieniem gospodarki – mówił poseł Adam Szejnfeld.
Zgodnie z obecnymi ustaleniami będzie istniała możliwość przejścia na emeryturę częściową – kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni w wieku 65. Trzeba mieć jednak świadomość, że korzystanie z częściowej emerytury oznacza siłą rzeczy niższą emeryturę po 67 roku życia, ponieważ jest finansowana z uzbieranego kapitału. Wymogiem przejścia na emeryturę częściową ma być uzbieranie w stażu składkowym wymaganych lat – 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Możliwe będzie również sfinansowanie składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci lub drugiego rodzica, jeśli zdecyduje się na urlop wychowawczy – dodał poseł.
Poseł Adam Szejnfeld przedstawił zebranym multimedialną prezentację i omówił najważniejsze zagadnienia związane z reformą. Wszyscy obecni zgodzili się, że zmiany są potrzebne. Pojawiały się oczywiście głosy niezadowolenia, ale poseł rzeczowo odpowiadał na pytania zadawane z sali rozwiewając wszelkie niejasności i powątpiewania.
Szymon Galikowski
asystent posła Adama Szejnfelda
Wole emerytury w USA niz w Polsce.Kto za 10 lat bedzie chcial paracowac w Polsce??????mlodzi wyemigruja????i co z deregulacja????Prowadzaca i autorka programu Goraca Rozmowa Tygodnia Korespondentka Radia Chicago Barbara Bartel
Na mocy ustawy ( Autorem projektu był Adam St. Szejnfeld) pracownicy służby zdrowia od 1 stycznia 2001 r. powinni otrzymać podwyżkę nie mniejszą niż 203 zł miesięcznie w przeliczeniu na pełny etat .Dziś płace lekarzy stanowią 80% budżetu upadających szpitali.Koszty tzw. ustawy 203 złote szacowane są na 3 – 4 miliardy złotych. http://wiadomosci.wp.pl/title,Banki-nie-byly-zainteresowane,wid,5638783,wiadomosc.html?ticaid=1e469
Życzę zdrowia Panie Szejnfeld