Rok 2013 decyzją Premiera RP ustanowiony został rokiem rodziny. Przez ostanie 12 miesięcy organizowane były konferencje tematyczne we wszystkich miastach wojewódzkich oraz liczne konkursy promujące polską rodzinę i instrumenty wsparcia rodzin oraz dzietności w Polsce. Jednak najważniejsze były zmiany w ustawodawstwie mające wspomóc rodziny w Polsce. W dniu 17 marca br. w Pile odbyło się pilskie podsumowanie Roku Rodziny. Gościem „Forum dla rodziny” była pełnomocnik Rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, a w konferencji udział wzięli także m.in. poseł Maria Janyska, poseł Adam Szejnfeld, senator Mieczysław Augustyn, prezydent Piotr Głowski oraz starosta Mirosław Mantaj.
Spotykamy się dzisiaj w czasie szczególnym, początek bowiem roku 2014 to dobry okres, by podsumować miniony Rok Rodziny ustanowiony przez Prezesa Rady Ministrów a zarazem początek XX Międzynarodowego Roku Rodziny ustanowiony przez ONZ. Podczas dzisiejszego spotkanie będą przedstawiane dotychczasowe dokonania rządu oraz parlamentu, ale ważne będą również głosy podsumowujące dzisiejsze forum. Oprócz działań bezpośrednich niemałe znaczenie mają działania pośrednie, ponieważ aby myśleć o założeniu rodziny potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa – zarówno możliwość posiadania mieszkania jak i pracy. Mając taki psychiczny komfort dużo łatwiej myśli się o założeniu lub powiększeniu rodziny. – mówił otwierając Forum Rodziny poseł Adam Szejnfeld.
W trakcie pilskiej konferencji odbyły się dwie dyskusje panelowe: „Tato polski, czyli ojciec w nowej rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i kulturowej” oraz „Rodzina wielodzietna – jak wykorzystać drzemiący w niej potencjał, jak tworzyć warunki do rozwoju i opieki – Karta Dużej Rodziny.”, z udziałem parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Przedstawiono również założenia „Karty Dużych Rodzin” wprowadzonej przez Miasto Piła.
***
W kontekście ogłoszonego na początku 2013 r. przez premiera Donalda Tuska tzw. Roku Rodziny, rządowi szczególnie zależało na nawiązaniu dialogu ze wszystkimi stronami zainteresowanymi tematem polityki prorodzinnej. Fora miały charakter konsultacyjny i ich efektem było wypracowanie kierunków działań i kolejnych długofalowych rozwiązań wspierających rodziny. Jest to szczególnie istotne w kontekście wyzwań demograficznych stojących przed Polską w najbliższych latach.
W programach wszystkich spotkań zaplanowano sześć paneli:
- Miejsce do mieszkania – miejsce do życia – czyli jak budować system mieszkań odpowiedni dla wszystkich.
- Rodzina i praca – to się da pogodzić! – czyli jak ułatwić mamom i tatom godzenie pracy z rodzicielstwem.
- Przedszkole i szkoła – nowy rozdział w życiu dziecka – czyli jak wspierać i ułatwiać rodzinom dostęp do opieki i edukacji na najwyższym poziomie.
- Bezpieczna rodzina – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny i pomóc tym, które są zagrożone.
- Tato polski – czyli ojciec w nowej rzeczywistości społecznej, ekonomicznej, kulturowej.
- Rodzina wielopokoleniowa i wielodzietna – tradycja czy współczesne wyzwanie? Jak tworzyć warunki do wzajemnej opieki i rozwoju w rodzinach tradycyjnych?
Fora były również dobrą okazją do podsumowanie pakietu, który rząd zrealizował w ramach Roku Rodziny, w skład którego wchodzą takie działania jak:
- wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich,
- uruchomienie rządowego programu dofinansowania in vitro,
- obniżenie opłat do max. 1 zł za dodatkowe godziny pobytu dziecka w przedszkolu,
- zwiększenie do 80% dofinansowania przez państwo budowy żłobków w ramach rządowego programu „Maluch”,
- nowy program „Mieszkanie dla Młodych”, który zacznie obowiązywać od stycznia 2014 r.
Więcej informacji o działaniach rządu na rzecz rodziny można znaleźć na rządowej stronie www.rodzina.gov.pl
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl