Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Francuski protekcjonizm? – Interwencja posła Szejnfelda

Redaktor admin on 20 Lipiec, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy w polskich mediach pojawiły się liczne informacje dotyczące praktyk, które miałyby być stosowane przez francuską administrację w celu zniechęcenia zagranicznych firm do działania na tamtejszym rynku, a francuskich przedsiębiorców – do zlecania prac firmom z Polski lub zatrudniającym Polaków. W związku z powyższymi doniesieniami medialnymi ale tez informacjami samych przedsiębiorców, poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego, podjął interwencję w Komisji Europejskiej.

- Jedną z coraz powszechniejszy praktyk, jest na przykład oczekiwanie, aby firma zagraniczna prowadząca działalność we Francji miała specjalnego przedstawiciela do kontaktu z kontrolerami. To praktycznie eliminuje mikroprzedsiębiorstwa oraz małe firmy z rynku, gdyż nie stać ich na utrzymywanie takiej osoby. Poza tym tworzy to niebezpieczeństwo uznania, że wyznaczony przedstawiciel to filia firmy, która działa nielegalnie, bo bez rejestracji zatrudnia pracownika. Kółko się zamyka. – zaznaczył w piśmie do Komisji eurodeputowany Szejnfeld.

Jak donoszą polskie i zagraniczne media, Francja planuje ponadto w najbliższym czasie znaczące podwyższenie wydatków przeznaczonych na kontrole niefrancuskich firm oraz zwiększenie swobody działania kontrolerów w tym zakresie. Przedstawiciele Polskiej Izby Handlu, Inicjatywy Mobilności Pracy oraz sami przedsiębiorcy twierdzą, że zdarza się, iż wystarczy nawet niczym nieuzasadnione podejrzenie ze strony kontrolera przedsiębiorstwa co do uczciwości danej firmy, aby skierować sprawę do organów ścigania, powodując w efekcie zrywanie przez Francuzów kontraktów z polskimi wykonawcami.

- Przykładów szykan „w obliczu prawa” jest znacznie więcej. Szczególnie restrykcyjne działania podejmowane są w branży budowlanej, w której polskie firmy, ze względu na solidność, szybkość i profesjonalizm, bardzo często wygrywają duże przetargi, konkurując z firmami lokalnymi. Protekcjonistyczna polityka administracji francuskiej jest zatem nie tylko ekonomicznie szkodliwa, ale godzi także w podstawowe idee oraz normy wspólnego rynku – podkreślił poseł z Wielkopolski.

***

Polscy przedsiębiorcy od 2008 roku mogą prowadzić działalność gospodarczą i pracować na terenie Francji niemalże na takich samych zasadach jak Francuzi. Od tego czasu, każdego roku o kilka tysięcy wzrasta ich liczba na terenie Francji. Według danych z 2014 r. było ich ok. 32 tysiące. Najwięcej Polaków we Francji znajduje zatrudnienie w sektorze budowlanym, opieki nad osobami starszymi, w sektorze rolnym i hotelarskim.

Hanna Łuczkiewicz

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)