W styczniu 2015 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję utworzeniu Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI), który ma stanowić trzon Planu inwestycyjnego dla Europy. – Fundusz stawia sobie za cel wspieranie nie tylko wielkich inwestorów, ale także małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego tak ważne jest zintensyfikowanie działań promujących EFSI wśród MŚP - uważa poseł Adam Szejnfeld, który zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej.
- EFSI jest w całości operacyjne od stycznia 2016 roku. Od początku jego powstania, Fundusz stawia sobie za cel wspieranie nie tylko wielkich inwestorów, ale także małych i średnich przedsiębiorstwa. Jak do tej pory ponad 140 tysięcy MŚP skorzystało z EFSI w ramach tzw. Okna EFSI dla MŚP, finansowanego przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. To niewiele w skali całej Unii Europejskiej – zauważył poseł Szejnfeld, który zwrócił się do Komisji z pytaniem o wnioski wypływające po pierwszych 6 miesiącach pełnej operacyjności Funduszu w aspekcie jego wykorzystania przez MŚP.
EFIS wspiera MŚP poprzez oferowanie przedsiębiorcom m.in. gwarancji mających na celu zwiększenie ich zdolności do ponoszenia ryzyka. Instrument jest dedykowany również spółkom o średniej kapitalizacji. W tym obszarze działania prowadzi Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), będący częścią EBI.
- Wiele małych i średnich przedsiębiorstw nie jest jednak świadomych korzyści wynikających z EFSI oraz z istnienia centrum mającego na celu świadczenie usług doradczych i udzielanie pomocy technicznej pracodawcom jak i nowego Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych (EPPI), dającego innowacyjnym przedsiębiorcom możliwość zaprezentowania swoich pomysłów i projektów inwestorom na całym świecie – uważa europoseł. Dlatego też zaapelował do Komisji Europejskiej o zintensyfikowanie działań promujących EFSI wśród małych i średnich przedsiębiorstw.
***
Plan Inwestycyjny dla Europy, zwany potocznie Planem Junckera, to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej. Za wdrażanie planu odpowiedzialna będzie przede wszystkim grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, jednak legislatorzy przewidzieli w nim także ważną rolę dla państwowych banków rozwoju, takich jak Bank Gospodarstwa Krajowego i innych publicznych instytucji finansowych, których zadaniem jest pobudzanie gospodarki.
Podstawowym filarem Planu będzie Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który składa się z dwóch okien: Okna Infrastruktura i Innowacje oraz Okna MŚP. Pozostałe dwa filary Planu to poprawa otoczenia legislacyjnego w UE oraz działania doradcze i informacyjne.
W celu uruchomienia inwestycji o wartości 315 mld EUR, utworzony został przez Komisję Europejską i EBI nowy Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), którego zadaniem jest zapewnienie gwarancji dla finansowania projektów potrzebnych danej gospodarce, bądź społeczeństwu, realizowanych przede wszystkim przez sektor prywatny oraz w niektórych obszarach gospodarczych przez sektor publiczny. Poprzez zwiększenie zdolności do ponoszenia ryzyka, możliwe jest uruchomienie inwestycji długoterminowych bez konieczności angażowania środków budżetowych danego kraju i tym samym nie generując długu publicznego.
Więcej informacji na temat Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych można znaleźć na stronie: https://ec.europa.eu/eipp/desktop/pl/index.html
Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg