Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Globalna walka z przemytem

Redaktor admin on 21 Kwiecień, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Komisja  Handlu Międzynarodowego niemal jednogłośnie poparła sprawozdanie posła Adama Szejnfelda, który zarekomendował w Brukseli przystąpienie Unii Europejskiej do Protokołu w sprawie wyeliminowania nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi. Protokół jest częścią Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu (FCTC). Głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu planowane jest na czerwiec br.

- Problemu przemytu papierosów nie rozwiążemy bez bliskiej współpracy z krajami trzecimi, z których trafiają do Europy podrabiane wyroby tytoniowe. Protokół do Konwencji FCTC to dzisiaj główna, globalna inicjatywa mająca na celu zwalczanie nielegalnego obrotu papierosami poprzez zwiększenie bezpieczeństwa łańcucha dostaw wyrobów tytoniowych. Protokół przewiduje w szczególności ustanowienie ogólnoświatowego systemu identyfikacji i śledzenia tego typu produktów. To przełom w podejściu do zwalczania tego procederu - podkreśla poseł Szejnfeld.

Inne przepisy obejmują udzielanie licencji, wymogi dotyczące prowadzenia rejestrów, uregulowanie sprzedaży internetowej, sprzedaży bezcłowej i tranzytu międzynarodowego. Protokół określa także przestępstwa i odpowiedzialność oraz opłaty z tytułu zajęcia towaru, a także obchodzenie się ze skonfiskowanymi wyrobami. Ma on również na celu zacieśnienie współpracy międzynarodowej, włącznie ze wzajemną pomocą administracyjną w sprawach celnych.

- Mimo działań podjętych do tej pory przez Unię Europejską i poszczególne państwa członkowskie, nielegalny handel wyrobami tytoniowymi stanowi dla nas nadal poważny problem. Ten proceder powoduje nie tylko ogromne straty dla budżetu państwa, z tytułu niezapłaconych ceł i podatków, ale służy także do finansowania innych obszarów przestępczości zorganizowanej. Nie mniej istotne są skutki dla zdrowia osób używających wyroby tytoniowe nielegalnego pochodzenia. One bowiem nie podlegają żadnym normom. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie kompleksowej, unijnej strategii na rzecz walki z nielegalnym obrotem papierosami – uważa eurodeputowany. – Wspólnie z unijną dyrektywą tytoniową z 2014 roku, Protokół FCTC będzie tworzyć ramy polityki Unii Europejskiej na rzecz walki z przemytem papierosów – dodał.

Mniej więcej co dziesiąty papieros w UE sprzedawany jest nielegalnie, a z powodu niezapłaconych ceł i podatków Wspólnota i jej państwa członkowskie ponoszą straty rzędu ponad 10 mld euro. Podczas, gdy piętnaście lat temu nielegalny unijny rynek wyrobów tytoniowych zdominowany był przez przemyt do UE wyrobów głównych producentów, na dzisiejszym rynku odnotowuje się coraz większy udział papierosów typu „tanie białe”. Są to papierosy mniej znanych marek, kupowane w krajach spoza UE i wprowadzane do niej bez uiszczania podatków i ceł.

***

Protokół w sprawie wyeliminowania nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi do Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu został przyjęty w 2012 roku i stanowi obecnie jedyną wielostronną inicjatywę regulacyjną w obszarze walki z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi. Protokół musi zostać ratyfikowany przez 40 stron, by wejść w życie. Jego niezwłoczna ratyfikacja przez Unię Europejską (i jej państwa członkowskie) znacząco przyczyniłaby się do szybkiego wejścia w życie i wdrożenia protokołu FCTC.

Pełny tekst Protokołu FCTC dostępny jest na stronie:

http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/80873/1/9789241505246_eng.pdf?ua=1

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)