Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Godzina „W” w Pile.

Redaktor admin on 2 Sierpień, 2024 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

1 sierpnia w godzinę „W” podczas obchodów w Pile 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pierwszy raz od 8 lat byli obecni przedstawiciele szkół średnich i zabrakło tych, co przez 8 lat, mając ustach słowo „patriotyzm”, im tergo zabraniali.

1 sierpnia, dokładnie o godzinie 17:00, łącząc się z całą Polską, mieszkańcy Piły usłyszeli dźwięk syren upamiętniający 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczyste obchody na Placu Powstańców Warszawskich w Pile zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych i partii politycznych, a przede wszystkim liczną grupę mieszkańców miasta. Kwiaty pod pomnikiem złożył m.in. senator Ziemi Pilskiej, Adam Szejnfeld

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej Europie. Wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie “W” – 17:00 i trwało 63 dni – aż do 2 października. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji “Burza” i miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Powstanie miało być manifestacją istnienia i siły podziemnych struktur państwowych, a powstańcy liczyli, że ich akcja zbrojna przyspieszy zakończenie wojny i umożliwi Polsce odzyskanie niepodległości na własnych warunkach.

Niestety, heroiczne Powstanie stało się z jednej strony pokazem niezłomności i bohaterstwa Polek i Polaków, ale z drugiej strony jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Warszawy i Polski. Z tego powodu decyzja o rozpoczęciu akcji do dziś pozostaje przedmiotem sporów i dyskusji ekspertów, historyków i polityków. Jest tak bowiem swoje życie w Powstaniu oddało ok. 16 000 powstańców, a kolejnych 15 tysięcy zostało wziętych do niewoli. Niestety wymiar ofiar cywilnych był ponad dziesięć razy wyższy. Szacuje się, że podczas walk zginęło od 150 000 do 180 000 cywilów. Byli to głównie mieszkańcy Warszawy. To ogromna tragedia i dramat i to pomijając też fakt, że w ramach odwetu hitlerowców zmieszczono, zrujnowano, spalono niemal doszczętne stolicę Polski.

Kwiaty pod pomnikiem w Pile złożył senator RP Adam Szejnfeld wraz z posłem Piotrem Głowskim. Delegacji Urzędu Marszałkowskiego przewodniczył Jacek Bogusławski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Kwiaty składali także między innymi Starosta Pilski Rafała Zdzierela z delegacją Starostwa Pilskiego, czy Paweł Jarczak, wiceprezydent Piły z delegacją Urzędu Miasta.

Pierwszy raz od 8 lat swoje sztandary podczas rocznicy obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego wystawiły także szkoły średnie.

- To smutne, że musiała nastąpić zmiana władzy w powicie pilskim, aby tak się stało – podsumował tę sytuację senator Adam Szejnfeld.

Uroczystość pod pomnikiem zgromadziła wielu mieszkańców miasta oraz wiele pokoleń. Pojawili się pilanie młodzi, ale i ci doświadczani, dzieci, a także seniorzy. Trudno jednak było dostrzec reprezentację parlamentarzystów PiS…

Honorową asystę wojskową podczas wydarzenia zapewnił 104. Batalion Logistyczny Ziemi Wałeckiej i 122. Batalion Lekkiej Piechoty w Dolaszewie.

Dominika Kobiołka
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

https://www.youtube.com/@SenatorSzejnfeld

https://www.tiktok.com/@szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)