Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Gospodarcze zbliżenie z Krajem Kwitnącej Wiśni

Redaktor admin on 24 Sierpień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Ponad dwa lata temu Unia Europejska i Japonia rozpoczęły negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu, a w lipcu tego roku miała miejsce już jedenasta runda rozmów. Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld, będący członkiem Komisji Handlu Międzynarodowego, zwrócił się zatem do Komisji Europejskiej z pytaniem, na jakim etapie znajdują się obecne rozmowy i czy można oczekiwać, że zostaną one zakończone w tym roku.

- Ze względu na toczące się w tym samym czacie negocjacje Transatlantyckiej Umowy w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, zarówno opinia publiczna w Europie, jak i pozostałe instytucje są w dużo mniejszym stopniu zaangażowane w toczące się dyskusje między Brukselą a Tokio. Może to zaskakiwać, ponieważ Japonia jest drugim największym azjatyckim partnerem handlowym Unii Europejskiej (zaraz po Chinach), a połączone gospodarki stanowią ponad 1/3 światowego PKB – zaznaczył w interpelacji do Komisji Europejskiej poseł z Wielkopolski.

Jak wskazuje Komisja Europejska, celem negocjacji z Japonią jest podpisanie ambitnej umowy, która przyniesie obu stronom znaczne korzyści handlowe, doprowadzając do wzrostu gospodarczego w Europie i Japonii. Planowana umowa ma na celu nie tylko wyeliminowanie lub znaczące ograniczenie szeregu barier taryfowych oraz pozataryfowych, ale zawierać będzie również postanowienia dotyczące zrównoważonego rozwoju, ochrony własności intelektualnej czy ochrony inwestycji.

- Obie strony zadeklarowały, że rozmowy powinny zakończyć się w tym roku. Dlatego zarówno Parlament Europejski, który wyraża zgodę na zawarcie umów międzynarodowych przez Unię Europejską, jak i opinia publiczna powinny być lepiej i częściej informowane o toczących się negocjacjach – podkreślił w interpelacji poseł Szejnfeld.

***

Gospodarki UE i Japonii wytwarzają łącznie ponad jedną trzecią światowego PKB. Japonia należy też do największych inwestorów w UE. Tymczasem unijne bezpośrednie inwestycje w Japonii są niski, co wynika głównie z faktu, iż japońska gospodarka jest w dużym stopniu zamknięta na świat. W marcu 2013 r. obie strony postanowiły rozpocząć negocjacje w sprawie pogłębionej, kompleksowej umowy o wolnym handlu. Według oceny skutków Komisji Europejskiej z 2012 r., wejście w życie umowy może przyspieszyć wzrost gospodarczy UE aż o 0,6%-0,8% PKB, zwiększyć unijny eksport do Japonii o ponad 30% i przynieść 420 000 miejsc pracy w UE.

Hanna Łuczkiewicz

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)