XX-lecie istnienia Sekcji Polskiej Europejskiej Unii Kobiet to ważny moment, w którym warto się zastanowić, co nam się udało – powiedziała do zgromadzonych w Sali Kolumnowej kobiet Anna Komorowska. Podkreśliła też, że w ciągu dwóch dekad dużo się zmieniło, lecz należy ciągle wyznaczać sobie nowe cele i zadania. – W ciągu 20 lat przybyło nam doświadczeń, ale i chęci do działania – dodała żona Prezydenta.
Cele statutowe Europejskiej Unii Kobiet oraz faktyczne działania Sekcji Polskiej EUK wpisują się w przyjęte cele ważne także i w Unii Europejskiej. W tym zakresie są one ujęte szczególnie w Karcie Kobiet oraz w Strategii na Rzecz Równouprawnienia Kobiet i Mężczyzn – dokumentach przyjętych przez Komisję Europejską w 2010 roku. Tymi celami są: równość na rynku pracy; jednakowe wynagrodzenie; równość w podejmowaniu decyzji; godność, uczciwość i kres przemocy; równość płci także poza Unią Europejską – powiedział podczas obrad, poprzez nagranie video, europoseł Szejnfeld, który został nagrodzony przez członkinie EUK specjalną nagrodą za wieloletnią, dobrą współpracę.
Współpracuję z Europejską Unia Kobiet od kilkunastu lat, razem zrobiliśmy na przykład kilka ogólnopolskich, i największych w ówczesnym czasie w Polsce, konferencji poświęconych problematyce kobiet we współczesnym społeczeństwie. Bardzo się cieszę, że dziś możemy świętować XX-lecie organizacji. Niestety z powodu odbywającego się dziś posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu nie mogę być osobiście na uroczystości. Niemniej gratuluję wspanialej aktywności i życzę sukcesów w przyszłości. Deklaruję także moją współpracę również i w następnych latach – kontynuował poseł Adam Szejnfeld.
Europejska Unia Kobiet (European Union of Women) powstała w 1953 r. w Austrii. Organizacja ta działa na rzecz zwiększania udziału kobiet w życiu politycznym. Od 1954 r. posiada status doradczy przy Radzie Europy oraz komisji ECOSOC Organizacji Narodów Zjednoczonych. Współpracuje także z Parlamentem Europejskim. Obecnie skupia kobiety w 15 krajach europejskich. Członkiniami EUW są kobiety, które pragną brać aktywny udział w pracach samorządów lokalnych, parlamentów, kobiety prowadzące przedsiębiorstwa oraz kobiety zaangażowane społecznie i politycznie. EUW stoi na straży ludzkiej godności, wolności i utrzymania tradycyjnych więzów kulturowych Europy, jak również jej rozwoju gospodarczego i społecznego oraz praw jednostki. Uważa, ze pokój i porozumienie między narodami mają fundamentalne znaczenie. Członkinie EUW są pewne, że zasady te mogą być najlepiej zachowane przez zachęcanie kobiet do udziału w życiu politycznym i publicznym w ich własnych krajach w Europie.
Sekcja Polska została członkiem Europejskiej Unii Kobiet 26 sierpnia 1995 r. W swych założeniach działa na rzecz ochrony godności i wolności człowieka oraz tożsamości europejskiej. Tworzą ją wyjątkowe, aktywne kobiety m.in. parlamentarzystki, działaczki lokalnych samorządów, prawniczki, lekarki, nauczycielki, przedsiębiorczynie. Kobiety zaangażowane politycznie i społecznie, które pracując na rzecz równości płci i praw kobiet, podejmują działania na rzecz integracji europejskiej, rozwoju i postępu. EUK-SP w swoich celach zakłada ochronę godności i wolności ludzkiej, podejmowanie działań na rzecz stałego pogłębiania procesów integracji europejskiej, promocję kobiet w życiu politycznym, społecznym i ekonomicznym, wspieranie europejskich inicjatyw społecznych, rozwijanie współpracy partnerskiej w Europie na rzecz zrównoważonego rozwoju, merytoryczne wspieranie środowisk zajmujących się działalnością na rzecz kobiet.
źródło: inf. własna, www.sejm.gov.pl oraz http://www.euk-sp.pl/
Marta Łasak
asystentka posła do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfelda