W Nairobi odbyła się XIV Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, której celem jest określenie przyszłych globalnych ram rozwoju. Tzw. Agenda Rozwojowa po 2015 roku ma zastąpi obecnie realizowane Milenijne Cele Rozwoju. Ze względu na wagę kenijskiej konferencji, poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Handlu Międzynarodowego oraz Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego, zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem o ocenę wyników jej prac oraz plany Komisji związane z wdrażaniem jej wyników w życie.
Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (ang. United Nations Conference on Trade and Development, UNCTAD), to organ pomocniczy ONZ, którego misją jest wspieranie rozwoju gospodarczego, handlu międzynarodowego i światowych inwestycji.
- Niestety w przeciągu ostatnich lat, mogliśmy zaobserwować, iż forum to traci na znaczeniu ze względu na rosnące różnice wśród krajów rozwijających się, a także niespójności co do wizji roli UNCTAD wśród jej członków. Niektóre gospodarki rozwijające się pragną poszerzyć kompetencje Konferencji w zakresie restrukturyzacji długu czy wielostronnych zasad handlowych, na co nie chcą zgodzić się kraje rozwinięte – zwraca uwagę poseł Szejnfeld.
W swoim zapytaniu do Komisji Europejskiej europoseł Adam Szejnfeld zapytał w szczególności o ocenę, w jakim stopniu priorytety prezentowane przez Unię Europejską zostały uwzględnione w Planie Działań UNCTAD na najbliższe lata.
Nie ulega bowiem wątpliwości, iż UNCTAD powinien nadal odgrywać niezwykle ważną rolę, bowiem to jedyne tak szerokie forum wymiany informacji na temat handlu i rozwoju.
- Z uwagi na rosnące zainteresowanie zachodniej opinii publicznej takimi kwestiami, jak globalizacja, umowy o wolnym handlu oraz nierówności między krajami świata, prace UNCTAD mogą zyskiwać na znaczeniu, szczególnie w kontekście prowadzonych przez ten organ ONZ niekonwencjonalnych badań nad handlem i globalnym ładem ekonomicznym – podsumowuje eurodeputowany.
***
Milenijne Cele Rozwoju (ang. Millennium Development Goals, MDG) zostały przyjęte w Deklaracji Milenijnej przez przywódców 189 państw na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku. Osiem Milenijnych Celów stanowi zobowiązanie społeczności międzynarodowej do redukcji ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia i edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego, a także zbudowania globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju.
Joanna Jeżyk
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg