Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld, który jest sprawozdawcą Komisji Handlu Zagranicznego w sprawie podpisania przez UE protokołu do konwencji WHO o wyeliminowaniu nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi, złożył pisemne zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie możliwości zwiększenia środków finansowych na program Herkules III.
- Pomimo bardzo obiecujących wyników programu Herkules, realizowanego w ramach poprzedniej perspektywy finansowej, straty, które ponoszą budżety państw członkowskich oraz UE, z tytułu nielegalnego przemytu wyrobów tytoniowych, nadal sięgają ponad 10 mld euro rocznie. Na walkę z przemytem drugi roczny program prac zakłada natomiast budżet jedynie 14,1 mln euro. Kwota ta nie wydaje się wystarczająca – powiedział eurodeputowany z Wielkopolski.
Program Herkules III ma na celu ochronę interesów finansowych Unii, a tym samym zwiększanie konkurencyjności gospodarki Wspólnoty. Działania podejmowane w jego ramach obejmują zapewnienie wsparcia technicznego i operacyjnego organom ścigania w państwach członkowskich w walce przeciwko przestępczości transgranicznej oraz doskonalenie zawodowe w zwalczaniu nadużyć finansowych, korupcji i innej nielegalnej działalności.
- W ramach programu Herkules III na finansowanie skanerów rentgenowskich oraz innego sprzętu technicznego do użytku w portach, na lotniskach i przejściach granicznych, zostanie przeznaczonych w latach 2014-2020 ponad 70 mln euro. Tymczasem zakup jednego skanera kolejowego to wydatek rzędu kilku milionów euro. Można zatem przypuszczać, iż środki te nie wystarczą na pokrycie potrzeb zainteresowanych krajów – podkreślił w swoim zapytaniu poseł Szejnfeld.
Ponadto, europoseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie propozycji innych działań, jakie KE planuje wdrożyć w celu wsparcia państw członkowskich w walce z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi.
***
Herkules III to program finansowy specjalnie dedykowany do zwalczania nadużyć finansowych, korupcji i innych nielegalnych działań naruszających interesy finansowe UE. Przewiduje on zbiorowe zaopatrzenia w specjalistyczny sprzęt i bazy danych, aby mogły być stosowane przez krajowe organy ścigania oraz szkolenia dla specjalistów w zwalczaniu nadużyć finansowych.
Program obejmuje lata 2014-2020. Całkowity budżet wynosi 110 mln euro, czyli około 15 mln euro rocznie.
Program Herkules przyniósł w ramach poprzedniej edycji istotne wyniki, takie jak 70 projektów pomocy technicznej, które sfinansowały zakup specjalistycznego sprzętu technicznego dla organów ścigania zwalczających oszustwa (np. skanerów, baz danych i informatycznych narzędzi dochodzeniowych), a także szkolenia zwalczania nadużyć finansowych (w tym w dziedzinie informatyki śledczej i wykorzystania specjalistycznego sprzętu) dla ponad 5.300 pracowników organów ścigania. To doprowadziło do zwiększenia współpracy i wymiany informacji między organami krajowymi.
Więcej informacji:
http://ec.europa.eu/anti_fraud/policy/hercule/index_en.htm
Joanna Jeżyk
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg