W 102 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w miejscach pamięci Bohaterskich Wielkopolan nie mogło zabraknąć senatora Adama Szejnfelda. Także w Warszawie, wraz marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, marszałkiem Wojciechem Jankowiakiem oraz marszałkiem Jackiem Bogusławskim oraz Prezydentem Piły Piotrem Głowskim, upamiętnił bohaterski zryw walczących o polskość i Wielkopolskę w Polsce. Uroczystość miała miejsce przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Delegacja Wielkopolski złożyła wiązanki nie tylko pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich, ale także pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz w niezwykłym Panteonie – Muzeum Wyklętych, Niezłomnych, w Kwaterze na Łączce – miejscu, w którym były chowane potajemnie ciała więźniów i pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego PRL.
Tradycja oddawania hołdu i pamięci bohaterom wyzwoleńczego zrywu jest kultywowana i przekazywana następnym pokoleniom. Podczas tegorocznej, innej niż zwykle, uroczystości podkreślono, że rok 2020 jest także rokiem stulecia Bitwy Warszawskiej, w której swój udział mieli Wielkopolanie.
Senator Adam Szejnfeld jest związany z Wielkopolską od urodzenia. Nie może więc dziwić, iż najwyższą wagę przywiązuje do historycznego Powstania Wielkopolskiego. Już jako burmistrz Szamocina, 27 lat temu, doprowadził do odbudowania „Pomnika Wolności” w Szamocinie, który jest poświęcony Powstańcom Wielkopolskim. Przeprowadził także renowację mogił powstańczych w gminie Szamocin. Kilka lat temu natomiast włączył się jako przewodniczący Rady Budowy, w budowę pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, od wizyty którego w stolicy Wielkopolski zaczęły się powstańcze zmagania. Pomnik sławnego polskiego pianisty, ministra i premiera stanął w 2015 roku przed gmachem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Odsłonięty został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Adam Szejnfeld każdego roku w Poznaniu lub innych miejscowościach Wielkopolski, a także w Warszawie, bierze też udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Wielkopolskie.
****
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, nazajutrz po przyjeździe do Poznania powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, wówczas Prowincji Poznańskiej, wystąpili przeciwko Niemcom (Republika Weimarska) domagając się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Powstańcy w krótkim czasie zbrojnie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zwycięsko zakończyło się w dniu 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.
Anna Karmowska
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, pl. Konstytucji 3 Maja 7/4
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542
REGON 385025697
Portale i media społecznościowe: