Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Horyzont rozwoju – nie dla wszystkich

Redaktor admin on 21 Luty, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

„Horyzont 2020” to największy w historii UE program w zakresie badań naukowych i innowacji. Już po trzech latach od jego powstania owocuje on większą liczbą przełomowych dokonań i odkryć oraz przenoszeniem innowacyjnych pomysłów z laboratorium na rynek. – Europejskie innowacje przyczyniają się do podnoszenia jakości życia, zwiększenia konkurencyjności przemysłu oraz ochrony środowiska. Niestety z możliwości, jakie niesie za sobą program, korzystają tylko nieliczni – podkreśla poseł Adam Szejnfeld, który w tej sprawie podjął interwencję w Komisji Europejskiej.

- UE stoi obecnie w obliczu rosnącej światowej konkurencji i to innowacyjność jest dla nas jedyną szansą na pozostanie czołowym gospodarczym graczem. Dlatego tak istotne jest zaangażowanie podmiotów innowacyjno-naukowych ze wszystkich państwa UE, także tych mniej rozwiniętych – uważa poseł Szejnfeld, który zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedstawienie działań, jakie podejmuje, aby kraje, które przystąpił do UE w 2004 roku lub później, częściej i efektywniej korzystały z programu „Horyzont 2020”.

„Nowe” kraje UE są beneficjentami zaledwie 4% funduszy dostępnych w ramach programu „Horyzont 2020”, podczas gdy na „stare” państwa przypada ponad 90% środków (pozostałą część otrzymują kraje spoza Unii). Z danych Komisji dotyczących wskaźników sukcesu, czyli współczynnika złożonych aplikacji do przyjętych, można zauważyć, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej są znacznie mniej skuteczne (4,2%) niż pozostałe (12%) w zakresie pozyskiwania finansowania.

- Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że bez wsparcia dla szeroko rozumianej innowacyjności nie uda się uczynić z Unii Europejskiej najbardziej dynamicznej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy gospodarki na świecie. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy mieli równy dostęp do europejskiego innowacyjnego biegu – uważa europoseł z Wielkopolski.

***

Budżet programu „Horyzont 2020”, w ramach którego skupiono wszystkie środki przeznaczone na finansowanie badań i rozwoju w ramach budżetu wieloletniego UE w latach 2014-2020, oscyluje wokół 80 mld euro. Program ma na celu stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów i technologii.

Ambicją programu „Horyzont 2020” jest jeszcze większe niż dotychczas zachowanie równowagi pomiędzy wspieraniem nauki, zwiększaniem konkurencyjności przemysłu i rozwiązywaniem problemów społecznych. Dlatego został on oparty na trzech filarach, które są tożsame z jego trzema celami strategicznymi: Doskonała baza naukowa, Przywództwo przemysłowe, Wyzwania społeczne.

Program „Horyzont 2020” przewiduje szereg ułatwień dla podmiotów, które mogą starać się o przyznanie grantów. Chodzi tu przede wszystkim o uczelnie wyższe i ośrodki badawcze, jak również przedsiębiorców z sektora MŚP oraz partnerstwo publiczno-prywatne. Możliwość uzyskania finansowania w ramach programu określają programy prac publikowane na unijnym portalu dotyczącym finansowania badań.

Więcej informacji na temat programu „Horyzont 2020” można uzyskać na portalu Krajowego Punktu Kontaktowy Programów Badawczych UE:

http://www.kpk.gov.pl/

Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)