Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

II transza deregulacji zawodów w Sejmie

Redaktor admin on 26 Lipiec, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Podczas 46. posiedzenia Sejmu RP odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Propozycja ta stanowi drugi etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. licencji czy certyfikatów). Obejmuje 91 profesji: 82 techniczne i 9 finansowych, podlegających odpowiednio ministrom: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz finansów. W imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej w sprawie ustawy głos zabrał poseł Adam Szejnfeld, przewodniczący Komisji ds. ograniczania biurokracji.

Bardzo się cieszę, że kiedy pan minister rozpoczynał tę debatę, przypomniał także o innych działaniach i resortu, i rządu w zakresie, który jest ważny dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla obywateli, a mianowicie w zakresie zmniejszenia biurokracji w Polsce, zmniejszenia reglamentacji administracyjnej w Polsce, zmniejszenia barier, które ograniczają swobodę aktywności w ogóle, nie tylko aktywności zawodowej, lecz także w każdej dziedzinie. Ta aktywność zawodowa ma oczywiście szczególne znaczenie – rozpoczął swoją wypowiedź poseł Adam Szejnfeld. Pan minister przypomniał zmiany w Kodeksie spółek handlowych, które dały szansę utworzenia nowego instrumentu pod nazwą S24. Dla osób fizycznych i spółek cywilnych stworzyliśmy wcześniej inny instrument o podobnym charakterze, a więc tzw. zero okienka, tj. możliwość on-line rejestrowania firm. Ale nie tylko rozpoczęcie tej działalności jest ważne. Ważne jest także, by wykonywać ją bez nadmiernych barier i przeszkód. Dlatego Platforma Obywatelska była, jest i zawsze będzie za radykalnym zwiększaniem swobód i wolności obywatelskiej, i to w każdej dziedzinie, w dziedzinie aktywności prywatnej, społecznej, gospodarczej, o której mówiłem, ale także w dziedzinie aktywności zawodowej. Ta aktywność zawodowa, ma szczególne znaczenie, dlatego że aktywność w dziedzinie prywatnej, społecznej czy nawet gospodarczej jest czymś z naszego wyboru. Działalność zawodowa natomiast jest cechą niemalże każdego z nas i jest podstawą tworzenia bytu dla siebie i naszych rodzin.

Mówiąc o projekcie ustawy poseł Szejnfeld stwierdził, że – Często mimo wyższego wykształcenia trzeba jeszcze kończyć różne kursy, szkolenia, bo są one ustawowo obowiązkowe, trzeba zdawać dodatkowe egzaminy, a i to nie zawsze wyczerpuje pełen katalog obowiązków, które należałoby spełnić, by wreszcie móc rozpocząć wykonywanie określonego zawodu. Z tego powodu, na równi oczywiście traktując deregulację wszystkich innych dziedzin aktywności człowieka, łącznie z aktywnością gospodarczą, w sposób szczególny traktujemy uwolnienie aktywności zawodowej. Ważne jest, by w Polsce ten proces kontynuować, a więc zmierzać do radykalnego ograniczenia biurokracji, zmniejszenia reglamentacji administracyjnej, zlikwidowania barier korporacyjnych oraz zwiększenia dostępu do wykonywania wszystkich zawodów, a przede wszystkim do zawodów regulowanych

Ustawa po pierwszym głosowaniu została skierowana do Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji, której przewodniczącym jest poseł Adam Szejnfeld.

Więcej informacji nt. II transzy deregulacyjnej można znaleźć pod podanym linkiem http://www.szejnfeld.pl/index.php/prasa/wiadomosci/ii-transza-deregulacji-przyjeta-przez-rzad/.

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)