W ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpił gwałtowny wzrost napięcia między Koreą Północną, a krajami regionu oraz Stanami Zjednoczonymi w związku z przeprowadzanymi przez północnokoreański reżim kolejnymi próbami nuklearnymi oraz testami rakiet balistycznych. Europoseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Wysokiej Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federici Mogherini z pytaniem o działania Unii Europejskiej w zakresie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w kontekście działań Korei Północnej zagrażających pokojowi nie tylko regionalnemu, ale wręcz światowemu.
- W odpowiedzi na działania Pjongjang, prezydent Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone nie wykluczają rozwiązania militarnego w Korei Północnej. Sytuacja z dnia na dzień się pogarsza, a oba państwa coraz bardziej prężą muskuły, pokazując swoje możliwości wojskowe. Stan ten zagraża już nie tylko pokojowi na półwyspie Koreańskim czy regionalnie w Azji, ale wręcz pokojowi światowemu. Unia Europejska nie powinna patrzeć na tę groźną sytuację „z założonymi rękami” – podkreśla europoseł Szejnfeld.
Korea Północna jest obecnie najbardziej zmilitaryzowanym państwem na świecie posiadając piątą co do liczebności armię na świecie. Siły Koreańskiej Armii Ludowej posiadają bardzo rozbudowaną liczbę instalacji wojskowych, liczne fabryki amunicji oraz zwarty system obrony przeciwlotniczej. Siły te posiadają również trzeci co do wielkości arsenał broni biologicznej na świecie.
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. – Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do tego kraju oraz całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Północnej, jak również zakaz eksportu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych. Jest to już dziewiąta rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej w związku z jej programem nuklearnym. Niestety, mimo sankcji demokratycznego świata, reżim północnokoreański nadal prowadzi prace w ramach swojego programu nuklearnego i odgraża się użyciem broni powszechnego rażenia nie tylko wobec południowego sąsiada, ale też Japonii czy terytorium USA – podkreślił eurodeputowany z Wielkopolski.
Poseł Szejnfeld zaznaczył, że unijne władze zaangażowane w rozładowanie konfliktu pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjang, muszą przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo Europejczykom, którzy w razie wybuchu działań zbrojnych będą narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia. Pyta także jakie działania są podejmowane, aby wesprzeć rozmowy na temat zachowania pokoju.
Joanna Jeżyk
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg
#parlamenteuropejski #uniaeuropejska#koreapolnocna #Pjongjang # KimDzongUn #Trump#USA #AdamSzejnfeld #wielkopolska #pe #ue #epp#EPL #PlatformaObywatelska
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld
www.twitter.com/szejnfeld
www.instagram.com/szejnfeld